"Simurg Yaygın Egitim Programı Projesi" kapsamında öne çıkan, aralarında üstü zekalıların da bulunduğu öğrencilere Eyüp'te özel eğitim verilecek.

Efsaneye göre kuşlar, bilgi ağacının dallarında yaşayan ve her şeyi bildiğine inanılan hükümdarları Simurg'un işler ters gittiğinde kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanıp umudu kesen kuşlar, bulunan bir tüy üzerine Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler. Simurg'un bulunduğuna inanılan Kafdağı'na uçan kuş sürüsünden sadece 30'u dağa varabilmiş. Sonunda sırrı çözmüşler: "'Si' otuz demektir, 'murg' ise kuş. Simurg'un yuvasını bulunca öğrenmişler ki, Simurg 'otuz kuş' demekmiş. Onların hepsi Simurg'muş. 30 kuş, anlamış ki , aradıkları sultan kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

İşte bu "Simurg" (30 kuş) efsanesinden yola çıkılarak Eyüp'te faaliyete geçirilen, 10-14 yaş grubu için tasarlanan Simurg Bilgi Evleri'nde, "Simurg Yaygın Egitim Programı Projesi" kapsamında öğrenciler, yetenekleri doğrultusunda hayata hazırlanıyor.

Kendi kanatlarıyla uçmanın bilgisi öğretilen programda, Bilgi Evleri Genç Akademileri'nde öne çıkan ve aralarında üstün zekalı çocukların da bulunduğu öğrencilere, Yedinci Vadi Akademisi'nde özel bir eğitim uygulanıyor.

Efsaneye göre, kuşların hükümdarı olan "Simurg" Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Eyüp Belediyesi de, 5-25 yaş arası çocuk ve yetişkinler için hazırladığı "Simurg Yaygın Egitim Programı Projesi"yle, Simurg efsanesini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İlçenin 28 mahallesinden 5-25 yaş arası 80 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren proje çerçevesinde 10-14 yaş grubu için tasarlanan Simurg Bilgi Evleri'nde de, öğrencilere enstrüman, tiyatro-drama, resim-karikatür, ebru-hat-tezhip, hafıza teknikleri, fotoğrafçılık eğitimlerinin yanı sıra sağlık atölyesi, internet ve sosyal medya, düşünce ve deney masası atölyelerinde uygulamalı dersler veriliyor.

Bilgiden çok öğrencilerin kişilik, özellik, yetenek ve hedeflerine öncelik vererek eğitime yenilik getiren Simurg programı, öğrencilere "kendi olma" bilgisini yerleştirmeyi amaçlıyor.

"Simurg, özgün bir proje"

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, projenin hazırlıklarını yaklaşık 100 kişiden oluşan uzman ve akademisyen grubuyla 10 aylık çalışma sonucunda tamamladıklarını vurguladı.

Simurg'un getirdiği sistemde, öğrencinin bir yolculuğa çıkarak kendini ve yeteneğini keşfedeceğine işaret eden Aydın, Simurg Yaygın Eğitim Programı'nda Değerler Egitimi Ev Okulları, Bilgi Evleri, Gençlik Merkezleri, Genç Akademisi, Çalısan Genç Akademisi, Yedinci Vadi Akademisi ve Kılavuz Akademi olmak üzere 7 okulun olduğu bilgisini verdi.

Simurg Projesi'nin seçim sonrasında vadedildiğine ve hayata geçirdikleri özgün bir proje olduğuna dikkati çeken Aydın, bünyelerinde 14 Bilgi Evi Gençlik Merkezi bulunduğunu ve bu eğitimlerden çocuklarla yetişkinlerin ücretsiz yararlandığını aktardı.

Aydın, temel konsepti yaygın eğitim olan programların temel özelliğinin bir şey öğretmekten öte daha çok çocuk ve gençlerin yeteneklerinin tespit edilerek, onların özellik ve yeteneklerine göre yönlendirilmeleri ve önlerinin açılması olduğunun altını çizdi.

Üstün zekalı ve öne çıkan çocuklar için de 7. Vadi Akademisi'ndeki eğitimlerde bahseden Aydın, "Şu an da onlar sınıf olarak belirlendi. 20 kişi civarında olan bu çocuklarımızın özellikleri farklı. Onlar için ayrı bir statü ve program uygulaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bilgi Evleri'nde eğitim alan öğrenciler ve veliler de yeni tanıştıkları bu sistemden memnun olduklarını ve programın okul başarısını etkilediğini anlattı.