Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanık 9 Ekim Cuma günü "örgüt kurma" ve "üye olma", "şike" ve "teşvik primi' suçlarından ayrı ayrı beraat etmişti. Çağlayan'da bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 36 sanığın beraat ettiği davada gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme başkanı Ahmet Civelek ile üye hakimler Hacı İbrahim Gözükara ve Murat Özadenç tarafından hazırlanan 287 sayfalık gerekçeli karar hazırlanarak UYAP'a yüklendi.

"Fenerbahçe büyük bir taraftara sahiptir"

Gerekçeli kararda, Aziz Yıldırım'ın 1998 yılından beri Fenerbahçe kulübü başkanlığını yürüttüğü, Fenerbahçe'nin Türk futbolunda '4 büyükler' diye tabir edilen kulüpler arasında bulunduğu ve diğer büyük kulüpler gibi büyük bir taraftara sahip olduğu belirtildi.

"Aziz Yıldırım'ın cezalandırılmasının gerektirir mahiyette yeterli ve kesin delil bulunmadığından beraatine karar verilmiştir"

Gerekçeli kararda, "Kulübün tüm Türkiye'de taraftara sahiptir, bu ölçüde de Aziz Yıldırım Fenerbahçe Spor Kulübü ile tanınmış ve özdeşleşmiş bir kişidir. Diğer örgüt üyeleri ise Fenerbahçe Spor Kulübünde yönetici durumundadırlar. Yukarıda da bahsedildiği gibi Fenerbahçe bir spor kulübüdür, başkanı ve yöneticisi vardır, bu başkan ve yöneticiler arasında bütün spor kulüplerinde başkanın diğer üyeler üzerinde bir ağırlığının olması onlara söz geçirmesi normaldir. Örgüt başkan ve üyelerine bakıldığında örgüt başkanı Aziz Yıldırım ve üyelerinin kulüp yöneticileri oldukları, bu haliyle zaten mevcut düzenli işleyen yasa gereği kurulan bir kulüp ve yönetimi vardır, yönetimle idaresine bakıldığında kendi işinde bir bütünlük, bir birlik ve hatta bir hiyeraşi bulunması gerekir. Bu nedenle örgütün varlığı somut olayımızda düşünülemez ve kabul edilmeyeceğinden örgüt suçundan sanık Aziz Yıldırım'ın cezalandırılmasının gerektirir mahiyette yeterli ve kesin delil bulunmadığından beraatine karar verilmiştir" denildi.

"Her türlü şüpheden uzak delil bulunmadığından beraatlerine karar verilmiştir"