İstanbul’da öldürülen tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'nın katilinin, 3 yıl önce, Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ın TÜBİTAK’ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan ile genç mühendisin sevgilisini silahla öldürdüğü ortaya çıktı. Fransa’da tanıştığı sevgilisi de 6 yıl önce esrarengiz şekilde kaybolan ODTÜ Biyoloji Bölümü doktora öğrencisi Atalay F.nin “Kırmızı bülten” ile arandığı, Furkan A. adına düzenlenen sahte kimlikle Tuzla'da saklandığı öğrenildi.

 


Tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı; geçtiğimiz hafta, Tuzla Postane Mahallesi, Tarih Sokak’ta esrarengiz şekilde ortadan kayboldu.

 

İddiaya göre, 2 çocuk annesi, 40 yaşındaki Tarih öğretmeni Kayıkçı, öğlen saatlerinde, çocuklarını okuldan almak için evinden çıktı. Ancak, okula uğramayan Fatma Kayıkçı bir daha evine dönmedi. Ailesinin başvurusu üzerine İstanbul Emniyeti'ne bağlı Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü soruşturma başlattı.

 “KALACAK YERİ YOKTU”

 

 Polisin yaptığı çalışmalarda, bina sakinlerinin, öğlen saatlerinde bağrışma sesleri duyduğu bilgisine ulaşıldı. Sesin, binanın girişindeki bir daireden geldiği bilgisi üzerine, polis evin zilini çaldı. Ancak kapıyı açan olmayınca polis, şüpheliyi araştırmaya başladı. Bina sakinleri, dairede Furkan A., adında bir kişinin kaldığını ve Fatma Kayıkçı'nın eşinin yanında çalıştığını belirtti. Fatma Kayıkçı’nın eşi Gani Kayıkçı’nın ifadesinde, “ Furkan, 3 yıl önce yanımıza geldi; temiz yüzlü bir çocuktu. Yanımıza aldık, sigorta istemedi, kalacak yeri yoktu. Bizde boş olan daire girişinde oda verdik” dedi.

 VALİZLE ÇIKTI

Güvenlik kamera görüntülerini inceleyen dedektifler, şüphelinin büyük bir valiz ve çantayla evden çıktığını tespit etti. İki çocuk annesi bulunamayınca dedektifler cinayet ihtimali üzerine araştırma başlattı. Şüpheler, Furkan A., üzerinde yoğunlaşırken, mahalle sakinleri, Fatma Kayıkçı'nın cesedini, 3 gün önce evine 500 metre uzaklıktaki yeşil alanda bulundu.

 SAHTE KİMLİK

Olay yerinde yapılan incelemelerin ardından ceset Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kayıp Şahıslar Büro Amirliği'nin yanı sıra, Cinayet Masası da soruşturmaya dahil oldu. Dedektifler, Furkan A.’nın kimliği üzerinde yoğunlaştı. Şüphelinin fotoğrafından ve parmak izinden asıl kimliğinin yüksek lisans öğrencisi Atalay Filiz, olduğu tespit edildi.

 ÇOCUKLUK ARKADAŞININ KATİLİ

Dedektifler'in yaptığı araştırmada, Galatasaray Lisesi’ni dereceyle bitiren, ODTÜ Biyoloji Bölümü doktora öğrencisi Atalay Filiz'in, 16 Eylül 2013 tarihinde Ankara'da bir cinayete karıştığı belirlendi. Babası pilot olan Atalay Filiz'in, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın, TÜBİTAK'ta mühendis olan oğlu, 24 yaşındaki Göktuğ Demirarslan ile 23 yaşındaki Rus Elena Radchikova'yı öldürdüğü ortaya çıktı. Ankara'da Eryaman Atakent Mahallesi Vadi Sitesi önünde, çocukluk arkadaşı Demirarslan’ı öldüren 26 yaşındaki Atalay Kılıç'ın olay günü kadın elbisesi ve başörtü taktığı iddia edildi.

 SEVGİLİSİ KAYBOLDU

Polisin araştırmalarına göre, Atalay Filiz, 2010 yılında, Göktuğ Demirarslan’la Erasmus için Fransa’ya gitti. Paris’te Rus Olga Seregina ile tanışaeak sevgili oldu. Seregina, arkadaşı Elena Radchikova’yı sevgisi Atalay Filiz ve Göktuğ Demirarslan’la tanıştırdı. İddiaya göre, Aralay Filiz’in gönlü Radchikova’ya kaydı, ancak karşılık bulamadı. Göktuğ Demirarslan, Elena Radchikova ile çıkmaya başlayınca 2 arkadaşın arası bozuldu. İkilinin arasını yaptığı iddia edilne Olga Seregina, 2011 yılında, esrarengiz şekilde ortadan kaubolurken, Göktuğ Demirarslan, sevgilisi ile Türkiye’ye döndü.

PLATONİK AŞK

Geriye dönük bilgileri inceleyen polis, Radchikova’ya platonik aşk besleyen Atalay Filiz’in kız arkadaşını öldürmüş olabileceği ve ilk cinayetini Fransa’da gerçekleştirmiş olma ihtimali üzerinde duruyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olan Atalay Filiz’in başka cinayet işleyip işlemediğini de araştırılıyor.

 PORTEKİZ’E GİTTİ

İstanbul Polisi. Ankara, Emniyet’i ve istihbarat kayıtları ile iletişime geçince yeni bilgiler elde edildi. İddiaya göre, Atalay Filiz, cinayetin ardından Kütahya’ya gitti. Daha sonra ise Portekiz’e gitti. Burada bir otele yerleşen Filiz'in kaçak yollarla Türkiye’ye döndüğü belirlendi. Filiz’in Tuzla'daki restoranda saklandığı anlaşıldı.

 POLİS ARIYOR

Güvenlik kamera görüntülerini inceleyen polis, son cinayetinde Tarih Öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldüren Kılıç'ın, cesedi taşıdığı valizin yanı sıra elinde bir çanta olduğunu belirledi. İl dışına kaçtığı değerlendirilen şüphelinin yakalanması için dedektiflerin çalışmaları sürüyor.