Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz'daki darbe girişimini değerlendirdi.

15 Temmuz gecesi Türkiye'nin ciddi bir darbe girişimi olduğunu anlatan Tuncel,  darbe girişimi engellenmiş görünse de, darbe dinamiğinin hala devrede ve çözülmediğini söyledi.

"bir kez daha uyarıyoruz"

Tuncel, tehlikenin devam ettiğinin altını çizerek şu sözleri kaydetti:

"Türkiye'de gerçek anlamda bir demokratikleşme olmadığı sürece bu darbe dinamiği devrede olacak. Bu, sadece bizim söylememizle alakalı bir durum değil, aslında Türkiye'nin geçmişine baktığımızda bunu çok daha net olarak görebiliyoruz. AKP Hükümeti, sadece Cumhurbaşkını ve hükümete yönelik olarak değerlendirdiği bu darbe girişimini, biz bütün Türkiye'ye yönelik darbe girişimi olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla sadece iktadarın ve Cumhurbaşkınına yönelik değil, bütün Türkiye halklarına yönelik bir darbe girişimiyse, yapılması gereken Türkiye'de bu darbe dinamiğinde çıkış noktasında güçlü politikalar oluşturmakla mümkün olacakır. Bunun yolu Türkiye'yi OHAL koşullarından tutmak değildir. Son 1 yıldır Türkiye'de zaten olağan üstü hal yaşanıyor.

Özellikle Kürdistan'daki savaş politikalarında bunu çok net görebiliyoruz. 7 Haziran'da ortaya konulan savaş politikaları, bugün 15 Temmuz'da ortaya çıkan darbe girişimine zemin sunmuştur. Bölgede görev yapan bütün komuta kademesi darbeci olarak gözaltına alınmıştır. Bu bile aslında yaşananları çok net olarak gösteriyor.

Biz, bir kez daha uyarıyoruz, darbe tehlikesi geçmiş değildir, darbe tehlikesi halen devrededir. Darbe tehlikesini ortadan kaldırmanın yolu, Türkiye'de radikal demokrasinin yolunu geliştirmesiyle ancak mümkün olacaktır. Şu an yapılanlar demokrasi ve özgürlükleri askıya almaktır. Bu, kabul edilebilir bir durum değildir.  Demokrasi ve özgürlükleri askıya almak Türkiye'de sadece iktidarın çıkarı için devletin dizayn edilmesi, darbenin önümüzdeki dönemde de bir tehdit olarak yaşamımızda var olmasını beraberinde getirecektir."