Ekin TÜRKANTOS / HABERTÜK PAZAR

Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin ölüm gecesi olan 17 Aralık, Allah katına yükselmesini simgelediği için "Düğün Gecesi" yani "Şeb-i Arus" olarak kutlanıyor. Konya'da gerçekleşen etkinlikler dolayısıyla aylar öncesinden biletler tükeniyor, otellerde yer bulunmuyor. Konya'daki etkinliklere katılamayanlar için 4 yıldır İstanbul'da Şeb-i Arus İstanbul adıyla maneviyatı yüksek organizasyonlara imza atan Adstation, bu özel gecede Beyonce, U2 gibi dünya starlarının konserlerinde kullanılan tüm teknik ekipmanları kullanıyor. Ve işitme engellilere özel yayın yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Adstation tarafından bu yıl 19 Aralık'ta Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleşecek etkinliğe 15 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu özel gecede Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde Alişan, Yusuf Güney, Kutsi, Serkan Kaya, Sami Özer ve Erkam Aydar sema gösterileri eşliğinde ilahiler okuyacak. Hazırlıkları büyük bir özenle süren etkinlik öncesinde AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu ile konuştuk.

■ Şeb-i Arus İstanbul törenlerini yapmaya nasıl karar verdiniz?

Şeb-i Arus, Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin ölüm yıldönümüdür. Tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin vuslat gecesi her yıl aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde Konya'da kutlanıyor. Şeb-i Arus, Mevlânâ Hazretleri'nin Allah'a (CC) kavuştuğu büyük gün olarak anılıyor. "Ben öldükten sonra mezarımı yerlerde aramayın. Ben ariflerin gönlündeyim" diyen, Konya'dan çıkıp sınırlar ötesine ulaşan hoşgörünün ismi Mevlânâ'nın ölüm yıldönümünü, 2012'de İstanbul'da yapmaya karar verdik. Şeb-i Arus organizasyonlarının benim için özel bir yeri var. 2012'de babam, Konya'daki törenlere gitmeyi çok istemişti ancak bilet bulamadık. Biletlerin 1 ay öncesinden tükendiğini öğrendik. Bilet bulamayan ve seyahat konusunda sıkıntısı olanlar için, öğretisi sınırları aşan bir âlimin törenini İstanbul'da da düzenlemeye karar verdik. Biz kesinlikle Konya'ya bir alternatif sunmuyoruz. Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinin yeri her zaman ayrıdır, özeldir. Bizim burada yapmak istediğimiz, o maneviyatı yaşamak isteyip Konya'ya gitmeye fırsat bulamayanlar, oradaki salonun kapasitesi nedeniyle törenleri izleyemeyenler de buyursunlar Şeb-i Arus İstanbul'da o maneviyatı yaşasınlar.

■ Buradaki etkinlikte neler var?

Geçen sene olduğu gibi bu sene de Şeb-i Arus İstanbul'u 15 bin kişi huzurunda gerçekleştirmeyi bekliyoruz. Katılımcılar, Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde Alişan, Sami Özer, Serkan Kaya, Kutsi, Yusuf Güney ve Erkam Aydar'ın ilahilerini dinleyecek. Onların söylediği ilahi ve şiirlere, sema gösterileri eşlik edecek. Mevlevi ayini bu gecede en özel şekilde yerini alacak. Bu seneki töreni Beyonce, U2 gibi dünya starlarıyla çalışan 500 kişilik dev bir ekip hazırlıyor. Toplamda 7 TIR ekipman dahilinde, 500 metre truss, 350 ışık robotu, 105 metre led teknik ekipman kullanılacak. Bununla birlikte, zemini semazenler için özel olarak yeniden döşenen, ses ve ışık sistemiyle bütün alanları gecenin havasına uygun şekilde hazırlanan Sinan Erdem Spor Salonu'nda, İstanbul'un o eşsiz silueti bir tennurenin eteğinde gökyüzüyle buluşacak.

■ Her sene farklı isimlere ilahiler okutturuyorsunuz. Sanatçıların ilahi okuma konusunda yaklaşımları nasıl odu?

Türk tasavvuf musikisinin bir formu olan ilahi, maneviyatın sanatsal olarak dışavurumudur. Sanatçılarımızı bu gece için özel davet ettiğimizde büyük bir mutlulukla kabul ettiler. Özellikle içinde bulunduğumuz zor zamanlarda ilahiler toplumumuz için çok önemli bir yer tutuyor. Sanatçılarımız da hoşgörünün, sevginin, içe dönmenin ve kendini bilmenin en güzel yansıması olan ilahileri okumayı büyük bir hevesle kabul etti.

■ Bilet alanların profillerine baktığınızda nasıl bir tablo çıkıyor?

Türkiye Doğu'dan Batı'ya, geçmişten geleceğe çok farklı medeniyetlerden beslenmiş bir kültür mozaiğine sahip. Mevlânâ da bu topraklardan tüm dünyaya dostluk, barış, kardeşlik mesajları veren özel bir zat. Şeb-i Arus İstanbul organizasyonunda da aslında bu sentezin bir yansımasını görüyoruz. Toplumun her kesiminden binlerce insan, Anadolu'dan dünyaya yayılan en güzel mesajları hep birlikte dinleyip aynı duygulara gönül vererek bu etkinliğe katılıyor.

■ Geçen sene işitme engelliler için işaret dilini bilen bir sunucu yer almıştı. Bu sene de böyle bir çalışma yapacak mısınız?

Geçen yıl işitme engelliler için Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda ayrı bir alan belirlemiştik. Onların özel çevirmenleri, gecede yaşanan bütün detayları işaret diliyle işitme engelli konuklarımıza aktardı. Şeb-i Arus İstanbul törenlerinde olduğu gibi diğer tüm organizasyonlarımızda da bu konuda çok hassasız. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata daha kolay entegre olmaları ve özellikle manevi duyguları yüksek bir organizasyonda yer alabilmeleri için bu sene de ayrı bir bölüm olacak. Özel çevirmenler işaret diliyle sahnede yaşanan her bir detayı aktaracak.

■ Biletlerden elde ettiğiniz geliri ne şekilde değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Şeb-i Arus İstanbul törenlerinin bizim için ayrı bir yeri var. Bu tamamen manevi duygularla üstlendiğimiz bir organizasyon. Durum böyle olunca bilet satışlarının elde ettiğimiz geliri, Şeb-i Arus'un ruhuna uygun olarak manevi işlerde değerlendiriyoruz. Bu yıl da elde edilecek geliri hayır kurumlarına aktaracağız.