Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair Anayasa değişikliği sonrası fezleke dosyalarının savcılıklara ulaşması ile birlikte Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında talimatla ifade vermesi tebliğ edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün Demirtaş'a soruşturma kapsamında talimatla ifade vermesi için bildirimde bulundu.

İfadeye çağrıldığını doğrulayan Demirtaş, ifadeye vermeye gitmeyeceğini söyledi.

Cizre'deki 'bodrum' ifadeleri

Demirtaş'ın ifadeye çağrıldığı fezlekenin konusu Mersin'de 27 Şubat Cumartesi günü partisinin Akdeniz ilçe örgütü tarafından organize edilen etkinlikte yaptığı konuşmalardan oluşuyor.

Konuşmasında bölge kentlerindeki abluka ve yıkımlara tepki gösteren Demirtaş'ın Cizre'deki 'bodrum'larda yaşanılanlara ilişkin olarak kullandığı ifadeler "devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçu kapsamında değerlendirilerek, soruşturma açıldı. 

YÜKSEKDAĞ'a da tebligat

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı da "kamu görevlisine iftira" suçundan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazdı.

2 vekil daha çağrıldı

Demirtaş'ın yanı sıra HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk'ün da dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından dün ifadeye çağrıldıkları öğrenildi.

Ağrı'daki bir soruşturma dosyası kapsamında Taşdemir ve Öztürk'e talimatla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade vermesi ve 10 gün içerisinde ifadeye gelmeleri istendi. 

Geçen hafta da 3 vekil çağrılmıştı 

Geçtiğimiz hafta içerisinde de HDP'li milletvekilleri Ahmet Yıldırım, Burcu Çelik Özkan ve Ayhan Bilgen de telefonla ifadeye çağrılmıştı. Ancak HDP'liler ifade evrmeye gitmemişlerdi.