Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ndeki davanın beşinci duruşmasına sadece Celal Kara’nın avukatı Niyazi Atasoy katıldı. Atasoy, internet ortamından elde ettiği Rıza Sarraf hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen iddianameyi ve Türkçe çevirisini Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde sundu. Av. Atasoy, ayrıca Rıza Sarraf hakkında ABD’de hazırlanan iddianame ve Babek Zencani hakkında İran’da verilen kararların bir örneğinin getirtilmesi talebinde bulundu.

Yargıtay Savcısı Kenan Zeybek, Kara’nın avukatlarının davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek avukat Atasoy’un taleplerinin reddini istedi.

Verilen aranın ardından Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Bahri Demirel ara kararları açıkladı. Savcı Kara hakkında çıkarılan yakalama emrinin beklenmesine karar verildiğini belirten Demirel, Rıza Sarraf hakkında hazırlanan iddianame ve Bebak Zencani hakkında verilen kararın birer örneğinin istenmesinin sanık Celal Kara’nın savunması alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verildiğini bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kara’nın görevi ihmalden 3 yıla kadar hapsi isteniyor. İddianameyi kabul eden Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk derece mahkemesi sıfatı ile yargılamayı yapması için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne göndermişti. Dosya kapsamında İçişleri eski Bakanı Muammer Güler ile oğlu Barış Güler, Rıza Sarraf, Ebru Gündeş, Halk Bankası eski Genel Müdür Süleyman Aslan’ın aralarında yer aldığı 31 müşteki yer alıyor.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Kara hakkında 'Görevi kötüye kullanma' suçundan hazırlanan iddianamede, Kara'nın soruşturmada, 'Maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için dosyadaki şüphelilerin lehine ve aleyhine bütün delilleri toplamadan, suçun işlendiğine ve mal varlıklarının bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi belirlemeden mal varlığına el konulması için mahkemeden talepte bulunduğu' belirtiliyor.