Gazetenin bugünkü sayısında Maximilian Kiewel imzasıyla yer alan röportajda Bayık, “PKK, Türkiye ile yeniden savaşta” ifadelerini kullanıyor. Kandil’de yapıldığı ileri sürülen röportaj şöyle

“ÇOK NADİREN CEP TELEFONU KULLANIYORUZ”

BILD am SONNTAG Bay Bayık, siz PKK’nın operasyonel liderisiniz, Türk hükümeti sizi ve organizasyonunuzun peşinde. Nasıl bir yaşam sürüyorsunuz

Bayık Ben grubum ile dağlarda yaşıyorum. Biz köyden köye hareket ediyoruz. Bir sığınakta nadiren bir geceden fazla kalıyoruz. Bazen geceleri yola çıkıp yer değiştiriyoruz. Bazen yürüyerek, bazen de otomobille hareket ediyoruz. Hatta birbirimizle iletişimimizde de çok dikkatliyiz. Çok nadiren cep telefonu kullanıyoruz.

“BEN ALMANLARDAN BURADA BİR KEZ DAHA ÖZÜR DİLERİM”

BILD am SONNTAG Bir çok Alman PKK’yı Almanya’da kendilerini yakan eylemcilerle hatırlıyor.

Bayık Bir süre önce, biz kendi geçmişimizi eleştirel olarak inceledik. Ve biz PKK olarak, kedimizin de hatalar yaptığını gördük. Bunlar arasında, özellikle 90'lı yıllarda, Almanya'da işlenen bazı eylemler de bulunuyor. Bunun için, ben Almanlardan burada bir kez daha özür dilerim. Ben bu hataların tekrarlanmaması konusunda mümkün olan her şeyi yapacağımızı size garanti ederim.

“TEMEL HEDEFİMİZ, SORUNUN DİPLOMATİK VE BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜNDEN YANA”

BILD am SONNTAG Bir yıl kadar önce Türkiye ile barış anlaşmasından söz ediyor, silahları bırakacağınızı söylüyordunuz. Şimdi yeniden çatışmalar ve her iki taraftan da kişiler ölüyor. Neler oluyor

Bayık Bizim temel hedefimiz, sorunun diplomatik ve barışçıl çözümünden yana. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan farklı bir amacı var. O, yeni bir Osmanlı İmparatorluğu'nun sultanı olmak istiyor. Kürt partisi HDP’nin Haziran ayı ortasında Türk Parlamentosuna yaklaşık yüzde 14 ile girmesi hoşuna gitmedi. Bu yüzden yeni seçimleri ilan etti ve kaosu tetikledi.

“BİZ KÜRTLER TÜRKİYE İLE YENİDEN BİR İÇ SAVAŞ YÜRÜTÜYORUZ”

BILD am SONNTAG Yeniden iç savaş mı var

Bayık Türkiye'nin güneyindeki Kürt sivil nüfusa karşı askeri tanklar, topçu birlikler ve helikopter kullanılıyor. Durum yıllardır olmadığı kadar kötü. Türk hükümeti “Tüm Kürt savaşçılar teslim olana veya öldürülene kadar bu savaş sürecek diyor. Bu yüzden ben de “Evet, biz Kürtler Türkiye ile yeniden bir iç savaş yürütüyoruz” diyorum.

BILD am SONNTAG Siz gerillayı dağlardan kent merkezlerine indirmekle tehdit ettiniz.

Bayık Erdoğan savaş istiyor- Kürtler hemen teslim olan bir halk değil. Biz her zaman şunu dedik Askerler sivil Kürtlere karşı harekete geçerse, biz halkımızı koruyacağız. Bu bizim hakkımız ve görevimiz.

“AMAÇ KÜRT SORUNUNU GÜNDEMDE GETİRMEKTİ VE BİZ BUNU BAŞARDIK”

BILD am SONNTAG Diplomatik bir çözüme hala inanıyor musunuz

Bayık Silahlı mücadele amacına çoktan ulaştı. Amaç Kürt sorununu gündemde getirmekti ve biz bunu başardık. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Biz, müzakere ve siyasi çözüm istiyoruz. Bunun için bir barış arabulucusuna, üçüncü bir tarafa ihtiyacımız var. Biz bu görevi ABD veya Avrupa Birliği'nin bir parçası olarak Almanya’nın üstlenmesini istiyoruz.

“IŞİD’İ BİRÇOK YERDEN ÇIKARMAYI BAŞARDIKTAN SONRA AVRUPA HALKI NİHAYET PKK'NIN GERÇEK YÜZÜNÜ ANLAMAYA BAŞLADI”

BILD am SONNTAG Onlarca yıldır, Batı'da PKK terör ve cinayetlerle anıldı. Ama IŞİD’e karşı savaşmaya başlanıldığından beri, resim değişti Kobani’yi kurtardınız, IŞİD’e karşı kimse bu kadar başarıyla mücadele etmiyor. Bir terör örgütünün başındaki biri olarak birdenbire Good Guy olmak nasıl bir duygu

Bayık PKK bir terör örgütü değildir - ve hiç bir zaman da olmamıştı. PKK adalet ve eşitlik için, özgürlük için, barış için, demokrasi için savaşan bir harekettir. IŞİD’i birçok yerden çıkarmayı başardıktan sonra Avrupa halkı nihayet PKK'nın gerçek yüzünü anlamaya başladı.

BILD am SONNTAG Yine de PKK, Avrupa Birliği ve ABD’nin terör listesinde.

Bayık Zamanı geldi, artık PKK terör listesinden çıkarılmalıdır. Listede olmak bizim için ağır bir yüktür. Sonuçta, biz sadece Kürtler için mücadele etmiyoruz, tüm etnik gruplar, tüm azınlıklar, dinler için savaşıyoruz.

BILD am SONNTAG IŞİD’e karşı operasyonlar hakkında neler söylersiniz

Bayık PKK gerillaları stratejik açıdan önemli olan Sincar’da IŞİD’e karşı mücadele ediyor. Birkaç gündür devam eden büyük operasyon sayesinde tüm bölgeyi kurtarmayı başardık. Biz diğer Kürt partileri ile Suriye'de YPG, Irak'ta peşmerge, çok daha önceden ortak bir askeri güç uğraştık. Ancak operasyon tekrar tekrar ertelendi. Şimdi 1500 PKK gerillaları ile operasyon sürüyor.

“BİZ BAĞIŞLARLA ALDIĞIMIZ KENDİ SİLAHLARIMIZLA SAVAŞIYORUZ”

BILD am SONNTAG Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler ABD'den silah aldı. Kuzey Irak'taki Peşmerge ise Almanya tarafından silahlandırılıyor ve eğitiliyor. Ya PKK

Bayık IŞİD’in yenilmesini isteyen herkes, onunla mücadele eden herkese silah vermeli. Bunu da kimse bizden daha iyi yapamıyor. PKK’lılar IŞİD’ten korkmuyor. Ancak bugüne kadar dışarıdan bize silah gönderen olmadı. Biz bağışlarla aldığımız kendi silahlarımızla savaşıyoruz. Şayet Batı bize silah verecek olursa, daha iyi savaşırız.