Birleşmiş Milletler, küresel ekonomik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ederek, bu yıl için yüzde 2.4, gelecek yıl içinse yüzde 2.9 büyüme beklediğini açıkladı.

BM Küresel Ekonomik Büyüme 2016 raporunun tanıtımı BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında yapıldı. Tamamı 19 Ocak'ta yayınlanacak raporda 6 ay öncesine göre büyüme rakamlarında yapılan aşağı yönlü revizyon dikkat çekti.

Raporda 6 ay önce yüzde 2.8 olarak açıklanan 2015 küresel ekonomik büyüme tahminin yüzde 2.4'e, gelecek yılki büyüme tahmininin ise yüzde 3.1'den yüzde 2.9'a düşürüldüğü görülüyor. 2017 büyüme beklentisi ise yüzde 3.2 olarak açıklandı.

Raporda büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesine gerekçe olarak başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüş, finans piyasalarındaki dalgalanma, makroekonomik belirsizlikler, gelişmekte ve geçiş ekonomilerinde yaşanan ekonomik yavaşlama, Çin, Rusya ve Brezilya ekonomilerindeki büyüme rakamlarındaki olumsuz görünümün etkili olduğu belirtildi.

Ekonomik yavaşlamanın işsizliği artırdığı da vurgulanan raporda, işsizlik oranının Güney Amerika'da arttığı, Güney Afrika'da ise yüksek işsizlik oranının sürdüğü kaydedildi.

Basın toplantısında konuşan BM Küresel Ekonomi İzleme Ünitesi Şefi Hamid Raşid, ABD para politikasının normalleşmesinin politik belirsizliği azaltacağını ve yatırımların artmasını teşvik edebileceğini söyledi.

'YÜZDE 3.8 KÜÇÜLMESİ BEKLENİYOR'

Raporda bölgesel ve büyük ekonomilerdeki büyüme beklentilerine ilişkin detaylara da yer verildi. Rus ekonomisindeki küçülme beklentisinin 6 ay öncesine göre 0.8 puan arttığı görülen raporda, Rusya'nın bu yıl yüzde 3.8 küçüleceği, gelecek yıl ise 0 büyüme gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Çin'in büyüme tahmini de 6 ay öncesine göre 0.1 puan düşürüldü ve bu ülkenin 2015'te 6.8, gelecek yıl ise 6.4 büyümesinin beklendiği vurgulandı.

Büyüme tahmininde en büyük değişiklik ise Brezilya'nın beklentilerinde gerçekleşti. Bu ülke ekonomisinde 6 ay önce 2015 için 1.1 küçülme beklenirken bu küçülme rakamının 2.8'e revize edildiği görülüyor.

Raporda, ABD'nin büyüme beklenti rakamları ise bu yıl 2.4, gelecek yıl 2.6, 2017'de ise 2.8 olarak açıklandı. AB büyüme rakamları da sırasıyla 1.9, 2.0 ve 2.2 olarak belirtildi.

Tüm ülkelere ilişkin rakamların yer aldığı raporun tamamı 19 Ocak'ta yayınlanacak.

AA