Rusya'da 800 yaşında bir mumya bulundu. Bu mumyanın iç organlarının henüz çürümediği görüldü. Bu durum bölgede kazı yapan arkeologları dahi şaşırttı. Kuzey Kutup dairesinde kazı yapan bir grup arkeolog bölgede kadim çağlarda yaşamış olan gizemli kabilelere ait kalıntılara ulaşmaya çalışırken, 800 yıllık mumyayı buldu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, mumya, Sibirya'nın en ücra bölgelerinden Zelind Yar'da Kuzey Kutup Dairesi'nin 18 kilometre uzağındaki mezarlık alanında bulundu. Bu mumya dışında bölgede 32 mezar daha var. Uzmanlar, bir mezar töreni esnasında cenazenin yanlışlıkla mumyalandığı kanısında.

Rus arkeologlar, bu mumyanın Pers (İran) uygarlığı ile bağlantısı olan bir başka uygarlığa ait olduğunu düşünüyor. Arkeologlar buldukları bu mumyaya 'kızıl saçlı adam' ismini verdiler. Vücudu bakırla kaplı olan 'Kızıl saçlı adam'ın yanında bir takım başka defin cisimleri de bulundu.

Rus bilim insanları 'Kızıl saçlı adam'ın mumyası üzerinde yapacakları genetik çalışmalar ile Rusya'nın bu gizemli bölgesindeki bilmeceyi çözmeyi amaçlıyor.