Rusya, Suriye'deki ateşkesin ne zaman başlayacağına dair açıklama yaptı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya ve ABD ortaklığında hazırlanan ateşkes planının Türkiye saati ile bugün saat 19.00'da başladığı duyuruldu.

Sputnik'in haberine göre; Rusya'nın ateşkesi gözlemlemek için insansız hava araçları kullanacağını ifade eden Rusya Genelkurmay Başkanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, “Rusya-ABD anlaşması uyarınca ateşkes, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının tamamında, Moskova saatiyle 17.00'de (TSİ 19.00) uygulamaya konacak" diye konuştu.

Rejim yanlısı medyada Devlet Başkanı Beşşar Esed'in anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı yer alırken, muhalefetten henüz anlaşmayla ilgili bir açıklama yapılmadı.

KARAR CENEVRE'DE ALINMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’ın, İsviçre’nin Cenevre kentindeki 12 saat süren görüşmesinden Suriye’de bayram süresince ateşkes kararı çıkmıştı. Türkiye ise yaptığı açıklamada, ateş kararının kalıcı barışa gitmesinden yana olduğunu söylemişti.