Özel ödüllerden biri geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz işadamı Mustafa Koç adına verilecek.

Reklam dünyasında şu günlerde Effie heyecanı yaşanıyor.  Bu yıl sekizincisi düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri'nin dağıtımı için artık sayılı günler kaldı. 

Etkin reklam ve pazarlama iletişimi alanında dünyanın en zorlu yarışması olarak kabul edilen Effie Ödülleri Türkiye ayağı için oluşturulan jüri, çalışmalarını son hızla sürdürüyor. 

Reklamcılar Derneği ileReklamverenler Derneğive EffieWorldwideInc.  işbirliğiyle düzenlenen yarışmaya bu yıl rekor sayıda başvuru geldi. Reklam dünyasındaki prestijli bu ödülün sahibi olmak için 412 başvuru yapıldı.  

Emlaktanototmotive, modadan telekom sektörüne kadar geniş bir yelpazede yapılan ulusal reklam kampanyalarının katıldığı Effie Ödülleri'nin Türkiye ayağında adaylar, 15'i özel kategori olmak üzere 36 kategoride yarışacak.  

Effie Türkiye Ödülleri'ni belirlemek için oluşturulan jüri,  412 başvuru arasından ön elemesini tamamladı. Jüri başkanlığını bu yıl aynı zamanda Reklamverenler Dernek Başkanı da olan Ahmet Pura yapıyor. Effie'nin 42 ülke ve 6 bölgede düzenlenen küresel bir etkinlik yarışması olduğunu belirten Ahmet Pura, şunları söyledi.

‘' Effie tüm yarışmalardan farklıdır, bir okuldur. Pazarlama etkinliğini, hedef sonuç ilişkisini ve davranışsal metrikleri sektördeki tüm taraflara öğretir. Bir anlamda sektörümüzdeki diğer tüm yarışmalar için ‘altın standart'ı belirler. Effie'de yarışanda, jüri olanda kazanır."

Effie Türkiye 2016'da ön elemenin tamamlanmasının ardından 4-5 Mayıs tarihlerinde ana eleme yapılacak. Ödüller ise 11 Mayıs'ta düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.  Bu yıl Effie'de bir ilk yaşanacak ve özel ödüllerden biri kişi adıyla verilecek. İtibarla Büyüyenler Özel Ödülü yakın zamanda kaybettiğimiz iş dünyasının duayeni Mustafa Koç adını taşıyacak. 

Effie Ödülleri'nde ön elemeyi geçmek kritik değer taşıyor. Ön elemeyi geçenler, Effie Global Endeksi'ne giriyor. Effie Etkililik Endeksi, dünya genelinde pazarlama iletişimi endüstrisinin en etkili ajanslarını reklamverenlerini, markalarını ve pazarlama yöneticilerini saptamak amacıyla açıklanıyor.

Effie nedir?

Effie, reklamcılık alanında 1968 yılında ABD'de düzenlenmeye başlanan bir yarışma. Effie Reklam Etkinliği'ni diğerlerinden ayıran en önemli özelliği sonuç odaklı olması. Yani, bir reklamın ya da kampanyanın Effie ödülü alabilmesi için mutlaka söz konusu ürün ya da şirkete katkısını belgelemesi gerekiyor. Effie ödülleri yalnız şirketlere ya da reklam ajanslarına verilmiyor. Çalışmaya ortak bir proje gözüyle bakılıyor ve ortak bir ödüllendirme yapılıyor.  Effie, iletişim çevrelerince ilgiyle takip edilen dünya çapında bir etkinlik olarak biliniyor.