Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişiyi katleden Özbek asıllı terörist Abdülgadir Masharipov, İstanbul Esenyurt'ta bir siteye düzenlenen operasyonla yakalandı. Operasyonda 1'i Kırgız, 3'ü kadın 5 kişi gözaltına alındı.

TERÖRİSTLE BİRLİKTE OĞLU VE 5 KİŞİ YAKALANDI

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Ekipleri, Ortaköy saldırganının Esenyurt'ta bir adreste saklandığını belirledi. Söz konusu adrese düzenlenen operasyonda şüpheli Abdülgadir Masharipov ile 1'i Kırgız asıllı erkek, 3'ü kadın 5 kişi gözaltına alındı. Teröristin yakalandığı sırada oğlunun da yanında olduğu belirtildi.

Öte yandan örgütün diğer hücrelerine yönelik de eş zamanlı operasyonların sürdüğü öğrenildi.

Reina saldırganının yakalandığı evde bulunan iki kadın gözaltına alındı.

KADINLARIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Masharipov'un yakalandığı evin Ebu Muhammed kod adlı ve DEAŞ üyesi olan başka bir teröristin olduğu belirtildi. Operasyonda gözaltına alınan 3 kadının ilk ifadelerine ve Emniyetin tespitlerine göre Mısır, Senegal ve Somali uyruklu oldukları öğrenildi. Kadınların DEAŞ'a katılmak geldikleri ve hücre evine çevrilen Esenyurt'taki dairede bir süredir kaldıkları belirtildi.

Ayrıca 3 kadının bu eve alınmasının arka planında uyruklarının Reina operasyonu kapsamında dikkat çekmeyecek olmasi yatıyor.

OLAY GÜNÜNDEN İTİBAREN AYNI EVDE SAKLANIYORLARDI

Masharipov'un olayın gerçekleştiği ilk günden bu yana aynı evde saklandığı bildirildi.