Tuncel Kurtiz'in 52 yıllık bilinmeyen sırrı!27 Eylül 2013'te vefat eden Yeşilçam'ın ünlü sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz'in 1964'de çevirdiği Şeytanın Uşakları filmindeki rolünü çok beğendiği ortaya çıktı. Kurtiz'in unutamadığı rol 52 yıl sonra haberleşti. İşte Tuncel Kurtiz'in 30 Ekim 1965'te Ses Dergisinde çıkan haberi:

***

Türk sineması ağır da olsa genç ve güzel aşıklar sineması olmaktan kurtulma yolunda. Bu piyasada kendi türlerinde şöhret yapan Erol Taş ve Yılmaz Güney'in yanına üçüncü bir isim daha katıldı: Tuncel Kurtiz...

«Ben halk tiyatrosuna inanan bir insanım. Sadece 10 lira verip tiyatroya gelen halkın karşısında olmak beni tatmin etmiyor. Sanatın büyük halk toplulukları ile beraber at başı yürüyeceği kanısındayım. Belki de bu inanış beni sinemaya doğru itti.»

Karşımda son zamanların, tiyatroda ve sinemada en çok aranılan oyuncusu Tuncel Kurtiz vardı. Gözlerinde inanmış insanların bakışı ile konuşuyordu.

Sanat, sanat için midir? Yoksa sanat, toplum için midir? Eskiden beri kişileri çarpıştıran bu iki tezden ikincisine yani, "sanat toplum içindir" tezine Tuncel gönülden inanmıştı. «Eğer beni seyreden, beğenen toplum olmazsa benim sanatım neye yarar. Ve bu bütün sanat dalları için söylenebilir» diyordu.

Tuncel Kurtiz«Özellikle beş-on kişinin okuyacağı bir kitap, beş-on kişi tarafından seyredilen tiyatro ve sinema, benim için hiçbir şey değildir. Sanatın sanat olabilmesi için onu mutlaka büyük halk toplulukları izlemelidir.»

Ve böylece Tuncel Kurtiz sinemada büyük halk topluluklarını buluyor. Tiyatroyu bırakmamak şartıyla sinemaya geçişini buna bağlıyordu.

«Yakın bir zamanda, Türk sinemasının çok iyi ellerde kimseyi istismar etmeden, toplum içinde gereken yerini alacağına ve hatta dünya piyasasında söz sahibi olacağına inanıyorum. İstisnalar hariç her milletin sinemasında olduğu gibi, bizim piyasamızda da kaptı-kaçtı firmalar mevcuttur. Fakat bunlar zamanla mutlaka hizaya geleceklerdir. Dünya sinemasının geçirdiği karışıklıkları bizim sinemamızın da geçirmesi tabiidir.»

Tuncel Kurtiz; Tuncel Kurtiz ilk olarak çevirdiği «Şeytanın Uşakları»ndaki rolünü çok beğeniyor. Ve sonra sinemaya bir sene ara vererek, ikinci filmi olan «Üçünüzü de Mıhlarım»da oynuyor ve burada tereddütler içinde çırpınan bir insanı belirtebildiğini sanıyor. Bu rolünü de çok beğeniyor.

Tuncel'in unutamadığı bir rolü daha var. Bu rolünü rejisör Duygu Sağıroğlu'nun filminde oynamış. Oradaki «Ali Ekber» rolüne kendi yakıştırması olan bir deyimle, «Susan adam rolü» diyor. Bu rolü bize anlatırken, kameranın karşısındaymışçasına «Susan adam» ı ikinci bir defa yaşıyor...

Tuncel Kurtiz, tiyatroda ve sinemada efendiliği ve oyun gücü ile aranılan bir oyuncu. Bunun neticesi iki yılda 15 film çevirdi. Şimdi, mutlu yarınlar onu bekliyor...

(Ses dergisi - 30 Ekim 1965)

***Tuncel Kurtiz Kimdir ?Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936 tarihinde, Bilecik'te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne kayıt olan Kurtiz, bu üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü başarıyla tamamladı.

Oyunculuğa tiyatro ile başlayan Tuncel Kurtiz, ilk olarak 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu'nda sahne aldı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda (A.B.D, Almanya, İsveç, Hollanda vs..) sahne alan başarılı oyuncu, Şeyh Bedrettin Destanı, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman gibi pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

1964 yılında rol aldığı ve Orhan Günşiray'ın yönettiği Şeytan'ın Uşakları adlı sinema filmi ile beyazperdeye adım atan Kurtiz, sinemadan da bir daha kopmadı. Yılmaz Güney'in Sürü, Umut ve Duvar gibi efsanevi filmlerinin de aralarında yer aldığı 50'den fazla filmde rol aldı.

Tuncer Kurtiz'in genç nesiller tarafından tanınması ise, son yıllarda oynadığı T.V. dizileri sayesinde oldu. 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında ise Hacı adlı dizilerde rol alan Kurtiz, özellikle 2007 yılında yayınlanan Asi ve 2009 yılında vizyona giren Ezel adlı dizilerle beraber popüleritesini büyük oranda arttırdı. Ezel adlı dizide canladırdığı Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu.

1979 yılında çekilen sinema filmi Gül Hasan ile yönetmenliği denemiş olan Kurtiz ayrıca Gül Hasan ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) adlı filmlerin senaryosunu da yazmıştır.

Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek ödüllerinin sahibi olan Kurtiz, son olarak Ezel adlı T.V. dizisinde Ramiz Dayı karakterini canlandırmıştır.

Tuncel Kurtiz Ramiz dayı rolünden sonra Muhteşem Yüzyıl'da da oynadı. Tuncel Kurtiz 27 Eylül 2013'te hayatını kaybetti...

ülkehaber.com