Esat Kaplan Gaziantepli bir para koleksiyoneri. Kaplan, 25 yıldır koleksiyonun en değerli parçalarından biri olan ve 1910 yıllarına ait tarihi parayı dostluk ilişkisi adına Rusya Devlet Başkanı Putin'e hediye etmek istiyor.

BAKTERİ TESTİ YAPILACAK

Parayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teslim etmek için Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile iletişime geçen Esat Kaplan parada bilimsel inceleme yapılması için Gaziantep Üniversitesi rektörü Ali Gür'ü ziyaret ettiğini söyledi. 

Kaplan, "Paranın incelenmesi üzerine hem resmi hem de bilimsel inceleme olması için GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür'ü ziyaret ettim. Kendisi de konuyla çok ilgilendi. Paranın üzerindeki yazılar eski Rusça yazıldığı için ne yazdığını bilemiyorduk. Eski Rusça için tercüme ettirecek kimse de bulamıyorduk. Ayrıca figürlerin anlamı ne, kimleri temsil ediyor, paranın imzası kime ait, hangi dönemde nasıl kullanılmış, bunları da belirlemek istiyoruz. Bu konularda hem resmi hem de bilimsel çalışma yapılabilmesi için parayı üniversitemize götürdük. Üniversitenin Biyoloji Bölümü'nde paranın üzerindeki bakterilerin araştırılacak" dedi.

RUSLAR PARAYI İSTİYOR

Basında parayla ilgili haberlerin yapılmasının ardından Kaplan, "Bugüne kadar bireysel anlamda bazı Ruslar benimle irtibat kurdu. Haberlerde çıkan parayı görmek istediklerini söylediler. Rus olduklarını ilk bakışta, hemen anlamak mümkün olmasa bile para konusundaki ısrarlarından Rus olduklarını tahmin ediyorum"