Sur İlçesi'nde dün gece PKK'lı teröristlerin, önceden tuzakladıkları bombayı patlatmaları sonucu yaralanan 2'si polis 1'i asker toplam 3 güvenlik mensubu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Polislerden 1'i, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamazken, 1 polis ile 1 askerin tedavisi sürüyor.

BİR EVDE SİLAH VE MÜHİMMAT BULUNDU

Bu arada Sur İlçesi'nde operasyonlar devam ederken, bir evde yapılan aramada PKK'ya ait silah ve mühimmat ele geçirildi. Bu konuda Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İlimiz Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı Ziya Gökalp Mahallesi'nde BTÖ mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen bir ikamette arama yapılmıştır. Yapılan aramalarda, 1 roketatar silahı, 3 anti personel roketatar mühimmatı, 1 anti tank roketatar mühimmatı, 4 roketatar mühimmatına ait sevk motorları, 30 elektrikli kapsül, halkı provoke etmeye yönelik bastırılmış çok sayıda el broşürü ele geçirilmiştir. Bahse konu adreste gerekli incelemeler yapılmış olup, materyaller muhafaza altına alınmış ve konu ile ilgili tahkikat devam etmektedir. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması için yürütülen çalışmalara aralıksız ve kararlı bir şekilde devam edilecektir" denildi.

EMNİYETTEN ŞEHİT POLİS AÇIKLAMASI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 11.10'da, teröristlerce tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu, 1 polisin şehit olduğu, 1 polisin de yaralandığı belirtildi. Açıklama şöyle:

"Vatandaşın günlük hayatını icra etmesini ve kamusal hizmetlerden faydalanmasını engellenmek amacıyla hendek ve barikat oluşturan bölücü terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin sonlandırılması, bariyerlerin kaldırılması ve hendeklerin kapatılmasına yönelik olarak Sur İlçesi 6 mahallesinde devam eden sokağa çıkma yasağı kapsamında ilgili birimler ile koordineli bir şekilde faaliyetlere devam edilmektedir. Devam eden çalışmalar kapsamında, 01.01.2016 günü saat 11.10 sıralarında, Sur İlçesi Fatihpaşa Mahallesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından tuzaklanan el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 1 polis memurumuz şehit olmuştur. Ayrıca aynı patlamada 1 polis memurumuz yaralanmış ve tedavisi kaldırıldığı hastanede devam etmektedir. Kahraman şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına ve emniyet teşkilatı mensuplarımıza baş sağlığı, hastanede tedavi altına alınan meslektaşımıza da acil şifalar diliyoruz. Terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadele kararlılıkla ve aralıksız bir şeklide devam edecektir."

ŞEHİT ATEŞİ ERZİNCAN'A DÜŞTÜ

DİYARBAKIR’ın Sur ilçesinde PKK’lı teröristlerin tuzakladığı bombanın infilak etmesi sonucu şehit olan polis memuru Kenan Ardıç'ın 25 gün önce geçici görevle Diyarbakır’a gittiği bildirildi.

Bugün saat 11.10'da Sur ilçesinde polis ve askerlerin ortaklaşa sürdürdüğü operasyonda PKK’lı teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 26 yaşındaki Özel Harekat Polisi Kenan Ardıç şehit oldu. Evli ve 2 yaşında Egemen adında bir oğlu olduğu öğrenilen Ardıç'ın, 4 yıldır Erzincan’da görev yaptığı ve 25 gün önce geçici görevle Diyarbakır’a gittiği bildirildi.

Şehit Kenan Ardıç’ın Erzincan'ın Akşemsettin mahallesindeki evine giden Vali Süleyman Kahraman, Emniyet Müdürü Doğan İnci, eşi İmran Ardıç’a ve yakınlarına ilk anda yaralı olduğu bilgisini iletti. Acı haberle şehit yakınları gözyaşlarına boğulurken, şehidin evi ziyaretçi akınına uğradı. Şehidin eşi İmran Ardıç ve yakınları Kenan Ardıç'ın memleketi olan Sivas’a gönderildi.

DOĞUM GÜNÜNDE ŞEHİT OLDU

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bu sabah polis ekiplerinin operasyon için girdiği evde teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan evli ve 1 çocuk babası 28 yaşındaki Kenan Ardıç'ın acı haberi, memleketi Sivas'ta üzüntüye neden oldu. Şehit haberini ailenin Diriliş Mahallesi, Gurbet Caddesi Gökdeniz Apartmanı'nda oturan babası Cemal Ardıç ve annesi Zeliha Ardıç'a polis yetkilileri tarafından iletildi. Şehit polisin bugün doğum günü olduğu öğrenildi.

Acı haberin ardından ailenin yaşadığı apartmana Türk bayrağı asıldı. Haberi alanlar da şehit evine akın etti. İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan da şehidin ailesinin evine gelerek taziye ziyaretinde bulundu. Şehit polisin Erzincan Özel Harekat Şube Müdürlüğü kadrosunda görevli olduğu ve operasyonlar nedeni ile geçici görevle Diyarbakır'a gittiği öğrenildi.