NEŞE ŞENOL / GAZETE HABERTÜRK - CUMARTESİ

Kim demiş Ironman ille erkek olacak diye? Spora olan ilgimiz gün geçtikçe artıyor. Kadınlar ülkemizi temsil etmekte hızlanıyor. Ama Bahar Saygılı, gerçekten en hızlılardan biri... Son yarışında peynirli makarna için yarıştığını itiraf ederek, bizden biri olduğunu gösterdi.

Ironman 70.3 Triatlon dünya şampiyonalarında ülkemizi başarıyla temsil eden 29 yaşındaki milli triatlet Bahar Saygılı, 25 Ekim 2015'te Antalya'nın Belek ilçesinde düzenlenen "Gloria Ironman 70.3 Türkiye"de 4.48.38'lik derecesiyle yarışların en hızlı Türk kadın sporcusu oldu. Anlattığına göre, spora başladığında çok küçükmüş. Sudan korktuğu ve banyodan kaçtığı için ailesinin onu yüzmeye verdiğini hatırlıyor.

İşte ilk triatlonunu 14 yaşında bitiren Saygılı'yla röportajımızda konuştuklarımız...

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Büyük bölümü antrenmanla geçiyor. Normalde 5-6 saat bisiklette kalınamaz ama bu benim yaşam biçimim. Antrenman benim için yemek yemek gibi. Biraz adanmış olmak gerekiyor; sağlıklı yemekten ve uykudan da ödün veremiyorsunuz. Zaten saatlerce antrenmandan sonra dinlenmezseniz sonraki günler aksar. Ben 15 yıldır çok severek, keyif alarak yapıyorum.

Ironman için ne dersiniz?

Ülkemizde ilk kez yapıldı. Farklı kıtalarda aynı anda yarışılıyor. Las Vegas'taki yarıştan dönerken Ironman bilekliğim vardı. Havaalanı yetkilisi, pasaportuma bakarken "İnanmıyorum, bunu gerçekten yaptın mı? Bu benim en büyük hayalim" dedi. Türkiye'deyse Ironman tişörtüyle gezdiğinizde insanlar ünlü çizgi film kahramanını hatırlıyor.

Neden daha popüler sporlar yerine bunu seçtiniz?

Futbol, voleybol ve teniste çok yeteneksizim. Bir vurduğum topa bir daha vuramıyorum. Fit in Time'ı da bu yüzden seçtim. Galiba daha efektli şeyler yapmayı, bir de doğada olmayı seviyorum ben. Öncesinde yüzücüydüm, triatlona geçtiğimde hava aldığımı hissetmiş, "Oh be!" demiştim. Hava şartları çok değişken olabiliyor tabii ama antrenmanlarda arkadaşlarınızla yemek yemek, konuşmak da çok eğlenceli. Öte yandan ben galiba başkalarının hatalarını kabul edemiyorum ve bireysel sporları seviyorum. Milyarlar verseler, voleybolcu olmam.

Yüzme ve triatlon da sevdiğiniz şeyler ne?

Yüzmekten bıktım. Kapalı bir alan da bana göre değil. Denize gittiğimde, hele dalgalıysa falan, resmen esniyorum sıkıntıdan; biri gelsin "Sen bisiklet sür" desin diye bekliyorum. Çocukluğumdan beri yüzdüğüm için sanki çalışmama bile gerek yokmuş gibi geliyor bana. Size çelişkili gelecek ama son yarıştaki parkur berbattı, o yüzden şu sıralar bisikleti görmek bile istemiyorum. Acaba politik bir cevap verip "Hiçbirini ayırmıyorum, hepsi benim çocuğum gibi" mi demeliyim? Aslında her yarıştan önce bisikleti, koşmayı bırakmak istiyorum. Yarış bittiğindeyse bu hisleri unutuyor, bir sevgi kelebeğine dönüyorsun. İnsan beyni o adrenaline alışınca, yarışları bırakamıyor.

"YOLDA AÇIK BÜFE FALAN YAPIYORUZ"

Beslenmeniz nasıl oluyor?

Gereksiz yani protein ve karbonhidratı olmayan şeyleri, abur cuburları yemiyoruz. İstemiyoruz da. Tadını bilmediğiniz bir şeyi özlemezsiniz ki. Fıstık ezmesine ve patlıcana bayılıyorum. İçinde nikotin varmış, ondan mı acaba? Antrenmanlar ve yarışlar sırasında yiyoruz, kaliteli karbonhidrat ve protein alıyorum. Bu yarışma sonunda makarna vardı mesela. Anında kana karışan tatlı jelleri yediğimiz için içim bayılıyor, midem bulanıyor, bu yüzden canım hep tuzlu şeyler istiyor. Kafamı peynir kavanozuna sokmak istiyorum mesela. Son koşumu üç dört tabak peynirli makarna yemek için yaptım diyebilirim. Sürekli sıvı, daha doğrusu izotonik su tüketiyoruz. Yolda açık büfe falan yaptığımız da oluyor.

‘TRİATLON DÜNYANIN EN PAHALI SPORU"

Triatlon pahalı bir spor mu?

Dünyadaki en pahalı spor... Bisikletler de malzemeleri de çok pahalı. Külfetli ayrıca. Sürekli çantamızda taşıyoruz. Uçuşlar, kamplar, oteller, hep çok pahalıya geliyor. Ya çok zengin olmalısınız ya da sponsordan yardım almalısınız. Keşke gelir seviyemiz yüksek olsaydı ve bu sporu herkes yapabilseydi.

Full Ironman'den sonra ne yapacaksınız?

Gelecek sezon full yapıp sonra tekrar half'e döneceğim. Çünkü hızlanabildiğim yaşlardayım. 35'imden sonra da belki tekrar full'e döneceğim. O yılki beklentim ve isteğim doğrultusunda gelişecek şeyler bunlar, insan önceden bilemiyor. Ben full'le başladım ama bitiremeyeceğime karar verip sonradan half dedim.

Triatlon ve Ironman

Triatlon yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan çoklu bir spordur. Ironman yarışı/mesafesi olarak bilinen yarışlar Dünya Triatlon Kuruluşu (World Triathlon Corporation- WTC) tarafından düzenlenen ve marka hakkı kuruma ait olan yarış serisidir. Yani bu serideki yarışlara "Ironman" denilmektedir. Şu anda 35 Ironman, 66 Ironman 70.3 yarışı bulunmaktadır.