ABD'li bir yetkili yaptığı açıklamada, "Rus savaş uçağının Türkler tarafından düşürülmesi olayına ABD güçleri dahil olmamıştır" dedi. 

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA

Reuters'ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, "Bu olay Türkiye ile Rusya hükümetleri arasında bir olay" açıklaması yapıldı.

Türkiye'nin Rus uçağını "sınırda" düşürdüğünü belirten Pentagon sözcüsü, düşüş noktasıyla ilgili kesin bir bilgileri olmadığını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN UYARISINA RUS PİLOT CEVAP VERMEDİ"

Türkiye'nin düşürmeden önce Rus pilotları uyardığını da vurgulayan Pentagon sözcüsü, "Rus pilot buna cevap vermemiştir" dedi. Pentagon sözcüsü, Rus pilotların durumuyla ilgili de bir bilgileri olmadığını dile getirdi.

"ABD GÜÇLERİ DAHİL OLMADI"

Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan ABD'li yetkili de, "Rus savaş uçağının Türkler tarafından düşürülmesi olayına ABD güçleri dahil olmamıştır" demişti. 

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden bir Rus savaş uçağını düşürdüğü bilgisini kendilerine ilettiğini de söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, olayla ilgili başka yorum yapmaktan ise kaçındı.

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak NATO da harekete geçmişti. NATO, Türkiye'nin talebi doğrultusunda bugün saat 18.00'de 'acil' bir toplantı gerçekleştirecek.