Piranha ailesinden Payara, Amazon nehrinde yaşayan en büyük balıklardan biri. 1,5 metre boya kadar ulaşabilen Payara’lar, Amazon nehrinin derin ve hızlı akan sularında, özellikle de Orinoko nehrinde yaşıyorlar. En sık da Venezuela'nın Orinoco, Ventuari ve Caura nehirlerinde görülüyorlar.

Asıl yaşam alanları burası olsa da, nehrin her yerinde görülebiliyorlar. Sadece Amazon nehrinin sık ormanlık arazileri içinden akan kollarına pek girmiyorlar çünkü bu bölgeler onlar için tehlike arz ediyor. Buralarda, kendi doğal yaşama alanlarındaki derin sular yerine dar ve geçilmesi zor yerler olduğundan; iri cüsseli bir balık olan Payara, sık ormanlardan kaçınıyor. Yavru Payaralar ise her yerde görülebiliyor.

Payara, ‘Charicins’ sınıfından bir balık ve aynı zamanda Piranha olarak bildiğimiz vahşi balıklarla uzaktan akraba. Diğer yandan, doğadaki akrabalığın; lojistik anlamda da yakınlık anlamına gelmediği görülüyor çünkü Amazon içerisinde Piranhalar ve Payaralar yaşam alanları anlamında kesişmiyor.

Besin kaynağı Piranhalar ile hemen hemen aynı olsa da; Payaraların tarzı fark gösteriyor. Piranhalar, bir kuş yuvadan düşünce gidiyor, yavruyu parçalayıp yiyor. Payara ise dalda duran kuşu yakalamak için özellikle sudan fırlayarak sıçrıyor ve kuşu dalından alıp suya indiriyor. Fotoğrafta görülen koca sivri dişler, tam da bu işe yarıyor.

Yurtdışına çıkmayı ve nehirlerde yüzmeyi sevenlerdenseniz, bu bilgiler sizin için hayati önem taşıyor.