CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Eğer AKP Hükûmeti bu araştırmayı yapmazsa, konunun Hükûmetin içine kadar uzanacağı algısı oluşacaktır” dedi ve Panama Belgeleri ile ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) derhal inceleme yapması gerektiğini söyledi.

Atıcı,   “İzlanda'nın Başbakanı istifa etti, İngiltere Başbakanı babasının buradaki hesabından kazandığı paradan vergi ödemediğini söyledi. Böylece belgelerin doğruluğu ispatlanmış oldu. Panama'da offshore hesapları kullandığı ortaya çıkan siyasetçiler arasında Türkiye'den AKP Hükûmetine yakın olan isimler olduğu da iddia ediliyor. Hükûmete düşen, MASAK aracılığıyla olaya derhâl el koyup acilen araştırma yapmaktır” dedi.

UZAKTAN SEYRETMESİN
CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise yerli sermaye vurgusunun yapıldığı AKP hükûmetleri döneminde hükûmete yakın iş insanlarının paralarını vergiden kaçırmak için yurt dışına götürdüklerini iddia ederek, “Türklerin bağlantılı olan offshore hesaplarının, 2002'den sonra artması da dikkat çekiyor. Hükûmet tarafından desteklenen şirketler listede yer alıyor. Türklerin bağlı olduğu öne sürülen 101 şirketin hesabı da faal durumda. Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu harekete geçti mi? Yoksa yine bütün belgeleri uzaktan seyretmekle mi yetinecek?” diye sordu.