Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC'in fiyatları desteklemek için petrol üretimini kontrol altında tutma stratejisinden vazgeçmesinin düşük petrol fiyalarının uzun bir dönem devam etmesine ve OPEC'in kendi gelirlerinin azalmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Dünya Enerji Görünümü raporunu yayımlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC'in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) pazar payını savunma stratejisinin fiyatları vuracağını belirterek, OPEC'in üretiminin cari seviyede kalması halinde kazancın yüzde 25 azalacağı uyarısında bulundu.

IEA raporunda, global ekonomik büyümenin beklentilerden daha yavaş olması ve OPEC'in cari üretim seviyelerini devam ettirmesi halinde petrol fiyatının bu on yılın sonuna kadar 50 dolar/varil civarında kalacağını öngörürken, petrol fiyatlarının ancak 2020 yılında 80 dolar/varil seviyelerine toparlanacağı tahmininde bulundu.

IEA raporunda ayrıca ABD'nin bu yıl 4,3 milyon varil/gün olması beklenen kaya gazı üretiminin 2020 yılında 5 milyon varil/gün ile tepe yapacağını ve ardından düşmeye başlayacağını da öngördü.