Samsun ve Ordu’da gerçekleştireceği çeşitli programlara katılacak olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çarşamba Havalimanı’nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, milletvekilleri, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar ve partiller tarafından karşılandı. Havalimanı çıkışında partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, havalimanında kısa bir süre halk oyunları gösterilerini izledi. Ardından da beraberindeki heyet ile birlikte parti otobüsüyle Terme İlçesi'ne geçti.

KILIÇDAROĞLU: CUMHURİYETİ KORUYALIM, CUMHURİYET FAZİLETTİR

Samsun Çarşamba Havalimanı'nda karşılandıktan sonra karayoluyla Terme İlçesi'ne geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Terme Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalığa parti otobüsünden konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, kolay kurulmayan Cumhuriyet'e herkesin sahip çıkması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Bu güzel ülkede hepimiz huzur, barış içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. İstiyoruz ki; bu ülkenin esnafı, çiftçisi, emeklisi kazansın. Çocuğuna eline kına yakıp askere gönderen anne üzülmesin. Çocuğu bir gün gelecek, evlenecek ve torunlarım olacak diye mutlu bir hayat sürsün. En büyük arzumuz budur. Kavgadan bıktık. Artık bu ülke kavga etmemeli, siyaset uzlaşma kültürü içinde gelişmeli. 'Bu ülkeye, bu insanlara ne verebilirim, işssizliği nasıl engelleyebilirim, çeltik üreticisi nasıl para kazanacak, çoluk çocuğuna nasıl bakacak?' Bunu düşünmek zorundayız. Bunu yaparsak o zaman Cumhuriyet'in değerlerini korumuş oluruz. Cumhuriyet; çok önemli bir kelimedir. Cumhuriyet; halkın kendisini yönetmesi demektir. Temsilcileri aracılığıyla yönetmesi demektir. Cumhuriyet, vatandaşın hiç kimsenin kulu kölesi olmadığı rejimin adıdır. Cumhuriyet; eşit yurttaşlık demektir. Cumhuriyet herkese eşit fırsatların tanındığı rejimin adıdır. Eğer Cumhuriyet olmasaydı bu ülke de anadolunun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyünde doğan Kemal Kılıçdaroğlu CHP’ye genel başkan olmazdı. Eğer cumhuriyet olmasa; Erzincan’ın bir köyünde doğan Binali Yıldırım başbakan olmazdı. Eğer Cumhuriyet olmasa; Toroslar'da doğan Ahmet Davutoğlu, başbakan olmazdı. O nedenle hepimiz Cumhuriyetin değerini bilmek zorundayız. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyet bize altın tabak içinde sunulmadı. Cumhuriyet'in arkasında şehit ve gazlerimiz var. Kan var acı var ve gözyaşı var. Cumhuriyet'i öyle kurduk biz. O nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet erdemdir’, 'Cumhuriyet bihassa kimsesizlerin kimsesidir’ diyor. O nedenle Cumhuriyete sahip çıkacağız. Cumhuriyete sahip çıkmak millete, işsizlik, açlığın olmadığı bir Türkiye’ye sahip çıkmak demektir Cumhuriyet."

Kılıçdaroğlu, 1921'de Türkiye Cumhuriyeti henüz kurulmadan önce babaları cephede şehit düşen binlerce çocuk olduğunu gözönüne alan Mustafa Kemal Atatürk'ün Çocuk Esirgeme Kurumu'nu kurarak onları Cumhuriyet ve devletin koruması altına aldığını anlattı. CHP lideri, o çocukların büyük bir bölümünün okuduğunu, büyükelçi, vali olduğunu. yaşamın bir alanına tutunduğunu anlatırken, "İşte cumhuriyetin değeri budur" dedi.

Terme Cumhuriyet Meydanı’nın adının 15 Temmuz Meydanı olarak değiştirilmesini de eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi bu meydanın adını değiştiriyorlar. Cumhuriyet Meydanı olmasın diye. Cumhuriyet; herşeyin üstündedir. Onun altında herşeyi düşünebiliriz. O nedenle sayın belediye başkanından istirham ediyorum. 15 Temmuz Meydanı olsun elbette, biz 15 Temmuz darbesine karşıyız. Sadece 15 Temmuz değil bu ülkede yapılmış ve bundan sonra da düşünülecek olan her türlü darbeye, her türlü diktaya karşıyız. Çünkü halk varsa millet varsa bu ülke var. O devlet var. Böyle bakmak zorundayız. O nedenle Cumhuriyeti koruyalım. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet bizim vazgeçemeyeceğimiz değerleri bünyesinde barındıran bir rejimin adıdır. Cumhuriyete hep beraber, görüşümüz farklı olabilir, partilerimiz farklı olablir. Kimliklerimiz farklı olabilir. Dünyaya bakışımız farklı olabilir ama unutmayalım bizi aynı meydanda buluşturan en büyük değer Cumhuryetin kendisidir. Cumhurdir yani halktır yani, sizlersiniz yani. Sizden daha büyük bu ülkede kimse yoktu. En büyük güç halkın kendisidir. Siz isterseniz iktidarı değiştirirsiniz. Siz isterseniz çağdaş eğitimi yakalamak için her türlü özveride bulunabilirsiniz ve bulunuyorsunuzda. Kadın erkek eşitliğini sağlıyoruz biz. Bunu sağlayan cumhuriyetin kendisidir. O nedenle Cumhuriyete sahi çıkmak sadece beim değil, esnafımızında, ev kadınında görevidir. Berberinde görevidir. İktidarında muhalefwetinde görevidir. Ne diyoruz Türkiye Cumhuriyeti diyoruz. Cumhuriyetin adını Türkiye ile yanyana getiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nden daha büyük bu ülkede ne var Allah aşkına? O nedenle diyoruz ki bu meydanın adı Cumhuriyet meydanı olaraka kalmalı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Ordu'nun Fatsa İlçesi'ne hareket etti.

Kılıçdaroğlu: Okuyarak, fabrikalar kurarak, çağdaş uygarlığı yakalayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın annesi adına Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde eğitime kazandırdığı ortaokulun açılış töreninde konuştu. Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal'in önce millet mekteplerini açması, her tarafa okul yapmasının temel nedeni şuydu; diyordu ki Gazi, 'Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı elde edemeyiz'. Okuyarak, fabrikalar kurarak, mimar, mühendis, avukat, vali, kaymakam yetiştirerek biz çağdaş uygarlığı yakalayacağız" dedi.

"TÜRKİYE'NİN HER TARAFINI OKULLARLA DONATIRIM"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu'nun açılış törenine katıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar'ın annesi adına Fatsa'da eğitime kazandırdığı ortaokulun açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, hedefinin ülkenin her tarafına okul yapmak olduğunu belirterek, "Bana deseler ki 'Bu ülkeye önce ne yapmak istiyorsun, ilk hedefin ne olacak?' düşündüğüm ve bundan yıllar önce söylediğim bir söz var. Türkiye'nin her tarafını okullarla donatırım. Eskiden kız çocukları okula gitsin mi gitmesin mi, tartışmaları olurdu. Ama çok şükür bugün bütün anneler, kız çocuklarının okula gitmesini istiyor ve her anne diyor ki 'Benim çocuğum benden daha iyi yetişsin'. Bu noktaya geldik. Çocuklar, umudumuz sizsiniz. Bu ülkenin geleceği sizsiniz" ifadelerini kullandı.

"BİZE BU İMKANI SAĞLAYANIN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLDUĞUNU UNUTMAYIN"

Okul yıllarında yaşadığı zorluklara değinen Kılıçdaroğlu, "Sizin yaşlardayken, Anadolu'nun o ilçesinden bir başka ile veya ilçeye gitmek başlı başına bir sorundu. Ama biz eğitimle bunların tamamını aşmasını bildik. Bize bu imkanı sağlayanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının olduğunu sakın unutmayın. Osmanlı'nın son döneminde Cumhuriyet kurulduğunda kadınlarda okuma yazma oranı binde 8, erkeklerde yüzde 7. Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal'in önce millet mekteplerini açması, her tarafa okul yapmasının temel nedeni şuydu; diyordu ki Gazi, 'Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı elde edemeyiz'. Peki ekonomik zaferlerle nasıl taçlandıracağız? Okuyarak, fabrikalar kurarak, mimar, mühendis, avukat, vali, kaymakam yetiştirerek biz çağdaş uygarlığı yakalayacağız" diye konuştu.

"SAKIN BİR KÖŞEDE OTURUP HİÇ SESİNİ ÇIKARMAYAN ÇOCUK OLMAYIN"

Çocuklara 'Merak edin' nasihatinde bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaramazlık yapmaktan korkmayın. Sizin yaramazlık yapma hakkınız var. Size hep uslu durun, diyoruz. Sakın öyle bir köşede oturup da hiç sesini çıkarmayan bir çocuk olmayın. Dünyayı merak edin. Amerikalıların Mars'a gönderdikleri uzay aracının adı 'merak'. Hayatı sorgulayacaksanız merak hep önderiniz olsun. Merak edin her şeyi. Eğitime yapılan yatırım dünyanın en verimli yatırımıdır. Dolayısıyla eğitime harcanan her kuruş, insanlığa harcanmış her kuruş demektir. Sizlerden büyük beklentilerimiz ve büyük umutlarımız var. Her çocuğun okula gitmesi, her çocuğun geleceği sorgulaması bizim açımızdan çok önemli"

"SİZLER BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK OLAN KİŞİLERSİNİZ"

Öğretmenlere de seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, öğretmenlere duyduğu saygıyı şu ifadelerle anlattı: "Sevgili öğretmenlerim, ellerinizden öpüyorum. Sizlere hayatım boyunca hep saygı duydum. Hep saygı duymaya devam edeceğim. Sizler bu ülkenin geleceğini şekillendirecek olan kişilersiniz. Sizler toplumun önderisiniz. Eğriyi ve doğruyu çocuklarımıza öğretensiniz. Geleceği inşa eden insanlarsınız. Sizlerin pek çok sorunu var, onu biliyorum. O sorunların aşılması gerekir, onu da çok iyi biliyorum; ama öğretmen kardeşlerim de herhalde şunu çok biliyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cephedeyken Ankara'da öğretmenlerin toplantısı olur. Cepheden gelir ve öğretmenlerin toplantısına katılır. Neden? Öğretmenlere verdiği önemi göstermek için çünkü o toplumu geleceğe hazırlamak durumundaydı. Bu ülkeyi kuranlar bize Türkiye'yi miras olarak bıraktı. Bizler Türkiye'yi size miras olarak bırakacağız. Daha güzel bir Türkiye için. Kendi içinde barışık, farklı düşünceleri saygıyla karşılayan güzel bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz" dedi.

"FINDIKTA DÜZENLİ BİR FINDIK POLİTİKASININ OLUŞTURULMASI LAZIM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu’nun Fatsa İlçesi Cumhuriyet Meydanı’ndakilerle oturarak çay içti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, fındık fiyatındaki sorunlara dikkat çekti. Ordu’da daha önce 'Fındık çalıştayı' düzenlediklerini, sorunun nasıl çözüleceğini de ifade ettiklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Fındık üreticilerinin sorunları yeni değil. Kalıcı çözümler lazım. Bir dönem oluyor, üretim artıyor, bu sefer fiyatlar yerlerde sürünüyor. Bunların önüne geçmek lazım. İstikrarlı, düzenli bir fındık politikasının oluşturulması lazım. Fındık borsasının, lisanslı depoculuğun oluşturulması lazım. Bazı bölgelerde fındık ağaçları yaşlı, onların yenilenmesi lazım. Ülkeyi yönetecek olan iktidarın bu bölgenin sorunlarına bakıp kalıcı çözümler üretmesi lazım. Ama bugüne kadar bu bölgede kalıcı çözümler üretilemedi. Göreceksiniz bir süre sonra yabancılar gelip fındık politikasını onlar belirleyecekler. Dolayısıyla yine mağdur olacak olan fındık üreticisi. Fındık üreticisinin artık uyanması lazım. Kendisine 14 yıldır katkı vermeyen, 14 yıldır kendi sorunlarını çözmeyen iktidarada ‘ya kardeşim kusura bakma 14 yıldır denedik siz bu işi beceremediniz. Kusura bakmayın siz gidin, bu işi yaparım diyen biri var."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin TEDES uygulamasına ilişkin soruyu yanıtlarken, “Çağdaş ülkelerin yaptığı gibi bizim yollarda kendi denetimimizi yapmalıyız" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Fatsa’ya bağlı Bolaman’da Hazinedaroğlu Konağı’nda Beşiktaş Belediye Başkanı CHP’li Murat Hazinedar’ın konuğu olarak, beraberindekilerle birlikte yemek yedi.