Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından çok kritik bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararlar sonucu 3 ay süreyle Olağanüstü Hâl ilan edildiğini duyurdu.

OHAL kararının açıklanmasının ardından CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, sosyal medya hesabı üzerinden ‘Darbe girişimine direnen TBMM OHAL ilanıyla birlikte devre dışı bırakıldı.’ dedi. OHAL döneminde neler yapılacağını ‘Demokrasi ve hukuk askıda, OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri Anayasa Mahkemesi’ne götürülemez.’ diyerek değerlendiren Muharrem İnce, sokakta korna çalanlara ise ‘Gecenin bu saatinde sokaklarda korna çalan arkadaşlar neyi kutluyorsunuz? Olağanüstü Hali mi?’ diyerek tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise sosyal medya hesabı üzerinden OHAL döneminde yapılabilecekleri açıklayarak vatandaşlara kimliksiz dolaşmamaları gerektiğini kimliksiz dolaşanların gözaltına alınabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıkladığı 3 aylık OHAL’e CHP’li Özel’den de tepki geldi. CNN TÜRK’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Bu Meclis’e vefasızlıktır, nankörlüktür, sivil darbedir” dedi.