ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye sınırlarını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili, "Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkı var. Önümüzdeki günlerde Erdoğan'la görüşmeyi bekliyorum" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. 

Başkan Barack Obama, Amerikan halkının iyi ve kötü günde Fransa’nın yanında olduğunu dile getirdi. İki ülkenin güvenliklerini sağlamak adına birlikte ve dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Obama, Fransa’nın ABD’nin en eski müttefiki olduğunu, Fransa’nın 11 Eylül saldırılarından sonra nasıl ABD’nin yanında olduğunu unutmadıklarını belirterek, “Bugün de biz sizinleyiz.” dedi. 

Obama, Paris’teki saldırıların sadece dünyanın çok önemli bir şehrine değil dünyada herkese karşı yapıldığını söyledi. Bir yıldan bu yana ABD, Fransa ve 65 ülkeden oluşan koalisyonun IŞİD’i ve ideolojisini yok etmek için bir araya geldiğini söyledi. 

IŞİD’E 8 BİN HAVA SALDIRISI

IŞİD’i 'barbar bir terör örgüt' olarak nitelendiren Başkan Obama, bu örgütün herkes için ciddi bir tehdit olduğunu dile getirdi. Obama, "Tolere edilemez. Yok edilmesi gerekiyor. Bunu birlikte yapmalıyız." dedi. Bugüne kadar yapılan 8 bin hava saldırısının IŞİD’i gerilettiğini belirten Obama, "Cumhurbaşkanı Hollande ile ülkelerimizin daha fazlasını yapması konusunda bugün fikir birliğine vardık." dedi.

RUSYA’NIN HAVA SALDIRILARI

Başkan Obama, Rusya’nın ılımlı muhaliflere yönelik hava saldırılarının sadece Esed rejimini desteklediği konusunda Cumhurbaşkanı Hollande ile fikir birliği içinde olduklarını dile getirdi. Rusya’nın hava saldırılarını IŞİD’i yok etmek üzerine odaklaması durumunda daha yapıcı bir rol oynayabileceğini kaydetti.

Obama, Suriye’ye barışın getirilmesinin de Viyana’da kabul edilen ve Rusya’nın ateşkesi ve siyasi dönüşümü desteklemesini içeren ilkelerin uygulanmasıyla olabileceğini söyledi.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

ABD Başkanı Barack Obama, "Türkiye, her ülke gibi topraklarını ve hava sahasını koruma hakkına sahiptir." dedi.

Rus uçağını düşürülmesi olayıyla ilgili detaylara baktıklarını ifade eden Obama, "Belki Cumhurbaşkanı Erdoğan'la önümüzdeki günlerde görüşebilirim." açıklamasını yaptı.

Obama, "Şimdi Ruslar ve Türklerin birbirleriyle konuşarak tam olarak neler olduğunu belirlemelerini sağlamak ver gerginliği önlemek için tedbir almaları önemli." dedi.