Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu, milletvekillerinin cezaevi ziyaretleriyle eleştirmesi, şehit cenazesine katılan Kılıçdaroğlu'na mermi atılması siyaseti gerdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Cezaevi ziyaretlerini İnsan Hakları Alt Komisyonu olarak AKP Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu'nun başkanlığında ziyaret ettik. O milletvekili şimdi Cumhurbaşkanın başdanışmanıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında, cezaevleriyle ilgili bir soru üzerine, “Biz cezaevinde hasta yatan PKK’lıya da gittik, DHKP’liye de gittik. Hiç ayrım yapmadık” dedi. Bu sözler ‘yandaş medya’da geniş bir biçimde Kılıçdaroğlu'nun aleyhine kullanıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Kılıçdaroğlu'nu bu sözleri nedeniyle sert bir biçimde eleştirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun sözlerindeki ‘İslami kesim’ kısmını görmezden gelmiş ve Erdoğan, “Neymiş, yaralıymış, ben milletin idaresine bunları havale ediyorum” demişti.

KOMİSYON BAŞKANI AKP’Lİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, cezaevi ziyaretlerine İnsan Hakları Alt Komisyonu olarak gittiklerini belirtti ve SÖZCÜ'yle şunları söyledi:

“Cezaevlerinde PKK'lıyı da, DHKP'liyi de, IŞİD'ciyi de, mafya liderlerini de, çeşitli nedenlerle cezaevine düşmüş her kesimdeki vatandaşımızı da ziyaret ettik. Komisyonumuzun geçen dönem başkanlığını AKP Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu yaptı. Cezaevi ziyaretlerinde Türkmenoğlu'nun yanı sıra AKP Milletvekilleri Mehmet Metiner, AKP Milletvekilleri Mehmet Kerim Yıldız, Abdurrahim Akdağ, Reşat Doğru da bulunuyordu. Ayşe Türkmenoğlu Konyalı olduğu için gittiğimiz cezaevlerinde Konyalı PKK'lılarla da karşılaştık. Özellikle ‘çözüm süreci’ döneminde AKP’liler PKK’lılara ‘inşallah barış süreciyle birlikte siz de cezaevinde çıkacaksınız’ diyorlardı. Görülen her mahkuma da sonunda ‘Allah kurtarsın' deniliyordu.

Cezaevlerinde PKK'lıları, DHKP'lileri ziyaret eden komisyonun Başkanı Ayşe Türkmenoğlu, milletvekili olamayınca, Cumhurbaşkanlığına başdanışman olarak alındı. Şimdi, cezaevi komisyonunun başkanlığını AKP'li Mehmet Metiner yapıyor. 1 Nisan 2016 tarihinde Metiner'in Başkanlığında Tekirdağ 1 ve 2 nolu cezaevlerini ziyaret ettik. Komisyonda CHP adına ben, MHP'den Atilla Kay, HDP'den Burcu Çelik bulunuyordu. O ziyaretimizde de PKK'lısını, DHKP'lisini, Hizbullahçısını, organize suç örgütü elemanlarını da ziyaret ettik. Bu ziyaretler komisyona kanunla verilmiş bir görevdir.”

İÇERİDE YATANLAR BUNLAR

Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Cezaevlerine gittiğinizde kiminle görüşeceksimniz? Tabii ki orada yatanlarla. Cezaevinde her halde gaziler, şehit yakınları yatmıyor. Orada kimler yatıyorsa onlarla görüşeceksiniz. Ayrıca sanki görüşmeye sadece CHP Milletvekilleri gitmiş gibi algı yaratılıyor. Komisyon halinde gidiliyor, komisyon halinde rapor veriliyor.”

GÜRSEL TEKİN: KAOSA SÜRÜKLÜYORLAR

CHP Milletvekili Gürsel Tekin de, hükümete bağlı basının her şeyi farklı gösterdiğini, seslerini duluracak bir-iki mecra dışında duyurma olanaklarının da giderek azaldığını kaydetti.

Tekin, “Artık basın toplantılarını neredeyse Brüksel'de yapacağız” dedi. Hükümetin, ülkede büyük bir kaos yaratmaya ç alıştığını, mezhepçilik yaptığını öne süren Tekin, hükümete CHP dışında direnilmediğini, Kılıçdaroğlu'nun da bu nedenle hedef haline getirilmeye çalışıldığını belirtti.