Dilara AYDOĞDU / GAZETE HABERTÜRK

ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener ve OSTİM Başkanı Orhan Aydın, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Ankaralı sanayicilerin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Ülgener, KDV'de hammadde ve yarı mamullerin yüzde 18 olması ve satışların yüzde 8 olmasının üreticileri zorladığını belirterek "KDV oranları eşitlenmelidir. Dövizdeki yükseliş maliyetleri arttırıyor. İthal edilen kağıt, karton ve matbaa malzemelerinin maliyetlerini azaltacak önlemler alınmalıdır" diye konuştu

Özcan Ülgener, küçük ve orta ölçekli firmaların yeterli finansal kaynaklara sahip olmaması sebebiyle Ar-Ge faaliyetleri ve ileri teknoloji yatırımları yapamadıklarını anlatarak "Ar-Ge faaliyetleri ve ileri teknolojik yatırım yapacak firmalara düşük faizli ya da geri ödemesiz kredi verilmelidir. Bilişim ve yazılı sektörde Ar-Ge faaliyetleri yoğun emekler sonucu ortaya çıkmaktadır. Çıkacak ürünün talep görmeme riski firmaları Ar-Ge fikrinden vazgeçirmektedir. O yüzden bilişim sektörüne yönelik özel teşviklerin uygulanması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

‘Uzak doğu ürünlerine standart getirilmeli'

Başkan Ülgener, Uzak Doğu menşeili ithal ürünlere standart getirilmesi gerektigini söyledi. Haksız rekabete neden olan uygulamaların AB standardına uygun işlenmesi gerektiğini savunan Ülgener "Yüzde yüz ithal ürünle perakende satış yapan firmalara yerli ürün kotası konulmalıdır. Halk pazarı, sosyete pazarları gibi haksız rekabet yaratan satış alanları düzenlenmelidir. Devlet tarafından teşviklerin artması amacıyla DDY ile Çinli firma arasında hızlı tren anlaşmasına yüzde 51 yerli ürün şartı konulmuştu. Yabancı firmaların uymadığı görüldü. Bu da yerli sanayiyi batırmaktadır" dedi.