Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyarbakır'da yaşanan saldırı sonucu Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve bir polisin şehit edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, "Bugün hunharca bir suikastle katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Tahir Elçi'ye ve Şehit Polisimize Allah'tan rahmet dilerim. Merhumların ailesine ve yakınlarına Rabbim sabırlar versin" dedi.

BÜLENT ARINÇ'TAN TAHİR ELÇİ AÇIKLAMASI:

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi konusunda bir açıklama da, eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geldi. Arınç, Tahir Elçi için "Yakın zamanda yaptığı bir açıklama sebebiyle terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılmıştı. Ne garip ve acıdır ki, bugün barış ve çözüm çağrısı yaptığı bir sırada hunharca katledildi" ifadesini kullandı.

Arınç'ın yazılı açıklaması şöyle;

"MENFUR SALDIRI..."

"Bugün Diyarbakır'daki menhur saldırıda hayatlarını kaybeden diyarbakır Barosu Başkanı Sayın Tahir Elçi'ye ve polisimize Allah'tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı, olayla yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Sayın Tahir Elçi, Diyarbakır'a yaptığım her ziyaretimde görüşüp düşünlerini aldığım, terör ve şiddete karşı barış ve çözüm yanlısı olduğuna inandığım değerli bir hukuk adamıydı. Yakın zamanda yaptığı bir açıklama sebebiyle terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılmıştı. Ne garip ve acıdır ki, bugün barış ve çözüm çağrısı yaptığı bir sırada hunharca katledildi.

Umuyor ve inanıyorum ki, olayın failleri kısa zamanda yakalanarak, ülkemizdeki barış diline, birlik ve beraberliğimize sıkılan bu kurşunların tetikçileri ve varsa azmettiricileri hakettikleri cezayı alacaktır.

Diyarbakır Barosu mensuplarına ve Türkiye Barolar Birliği'ne de taziyelerimi sunuyor; bir daha böyle olayların yaşanmamasını yürekten temenni ediyorum."

ÇELİK: ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ TÜRKİYE'YE DÖNÜK BİR SUİKASTTİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Diyarbakır'da çıkan çatışmada Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve bir polis memurunun şehit olması hakkında açıklamada yaptı. Twitter üzerinden açıklama yapan Çelik, Tahir Elçi'nin öldürülmesinin Türkiye'ye dönük bir suikast olduğunu belirterek, "Diyarbakır'da çıkan çatışmada Baro Başkanı sayın Tahir Elçi hayatını kaybetti. Bir polisimiz de şehit oldu. Sayın Tahir Elçi'ye ve şehit polisimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Tahir Elçi'nin öldürülmesi, Türkiye'ye dönük bir suikasttir. Ayrıca bir hukuk adamı olarak hedef alınması, Türkiye'de nelerin hedef alındığını gösteriyor" dedi.