"Selam Tevhid'de Kumpas" soruşturması kapsamında, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te Milli İstihbarat Teşkilatına ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu'nun gözaltına alındığı öğrenildi. Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasının, kamuoyunda "Selam Tevhid" olarak bilinen "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" dosyası kapsamında yapıldığının tespiti üzerine savcılık soruşturmayı derinleştirdi.

KOMUTANLAR İFADEYE ÇAĞRILDI

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, elde edilen      yeni deliller doğrultusunda, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu'nu ifadeye çağırdı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına gelen 3 subayın, şüpheli sıfatıyla soruşturmayı yürüten savcıya ifade verme işlemi tamamlandı.

11 EMNİYET GÖREVLİSİ TUTUKLANMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 22 Temmuz'da gerçekleştirilen operasyonda, aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı.

"TERÖR ÖRGÜTÜ KURMAK VE YÖNETMEK"

Soruşturmayı genişleten savcılık, yeni deliller doğrultusunda Şubat 2015'te düzenlenen ikinci operasyonda, "terör örgütü kurmak ve yönetmek", "kurulan örgüte üye olmak", "terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk", "Türkiye CumhuriyetiHükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından 29 şüpheli polis hakkında gözaltı kararı vermiş, operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden, 17'si tutuklanmıştı. Bu operasyonda Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

ÜÇÜNCÜ OPERASYONDA 19 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında, elde edilen yeni deliller doğrultusunda, Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te MİT'e ait tırların durdurulmasının "Selam Tevhid" dosyası kapsamında yapıldığının tespiti üzerine, 5 Nisan 2015'te başlatılan üçüncü operasyonda, aralarında yarbay ve binbaşıların da bulunduğu 19 kişi tutuklanmıştı.

GÜLTEKİN AVCI SERBEST BIRAKILMIŞTI

Yine bu soruşturmada, eski cumhuriyet savcısı ve avukat Gültekin Avcı ile 6 emniyet personeli, savcılıkça ifadelerinin alınmasının ardından 21 Eylül'de tutuklanma istemiyle nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi, hakimlik de Avcı ile 3 emniyet personelinin tutuklanmasına, diğer 3 şüphelinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermişti.

122 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME

Elde edilen yeni deliller doğrultusunda, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer 6 Ekim'de tutuklanmış, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı hakkında da 11 Kasım'da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcılık bir kısım şüphelilerle ilgili dosyayı tamamlayarak, firari şüpheliler Fetullah Gülenve Emre Uslu, eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu 122 kişi hakkında iddianame tanzim etmişti. Hazırlanan iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Kasım'da kabul edilmişti.

Soruşturmayı devam ettiren savcılık, şüpheliler Ekrem Dumanlı, Gültekin Avcı, Ali Fuat Yılmazer ve diğer bir kısım polisle askerler hakkındaki dosya üzerindeki incelemesini ise sürdürüyor.