Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilçede eğitim gören öğrencileri 'Temel Afet Bilinci Eğitimi' projesiyle doğal afetlere karşı bilinçlendiriyor. Proje kapsamında 100 bin çocuğun bu eğitimden faydalanması amaçlanıyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi bünyesinde kurulan 'Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Ekibi' ilçede faaliyet gösteren Selahaddin Eyyübi İlköğretim Okulu'nda uygulamalı afet yönetimi eğitimi verdi. Olası bir İstanbul depremine ve diğer doğal afetlere yönelik 'Temel Afet Bilinci Eğitim'projesi kapsamında eğitim veren Afet Yönetimi Uzmanı Şenol Alemdar çocukları; afet sırasında neler yapılması gerektiği, afet ve acil durum çantasının hazırlanışı ve acil durum telefonları hakkında bilgilendirdi. Öte yandan çocuklara Türkiye'nin 'deprem dedesi' olarak bilinen Ahmet Mete Işıkara'nın hazırladığı 'Kıpırdayan Dünyamız' isimli film izletildi. Doğal afet konularında bilinçlendirilen çocuklara sonrasında ise öğrendiklerini uygulamaları için tatbikat yaptırıldı.

"3 YIL İÇERİSİNDE TÜM OKULLARDA BU EĞİTİMİ VERECEĞİZ"

Doğal afet konularında çalışmalar yaparak çocukları bilinçlendirmenin önemli olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Amacımız çocuklarımızı afetlere karşı duyarlı hale getirmek, bilinçlendirmek, afet anında alması gereken tedbirlerle ilgili onları donatımlı hale getirmek. Tabi ki çocuklarımızın tek başına bu bilgileri öğrenmesi yetmiyor. Ya okulda ya çevresinde ya da evlerde afetlere maruz kalabiliyoruz. Kendi öğrendiklerini, alışkanlıklarını aileleri ile birlikte de geliştirmesine katkı sağlamak. Bu bakımdan çocuklarımızı bilinçli hale gelmelerinden sonra çantalarını temin etmek, donanımlı hale getirmek ve afete hazırlamak durumundayız. Burada yapmaya çalıştığımız, özellikle ilçemizde 100 binin üzerinde bulunan öğrencilerimiz aracılığı ile ilk etap da 4'üncü sınıfları planladık. Sonrasında ise Milli Eğitim Müdürlüğü'müz ile birlikte önümüzdeki 3 yıl içerisinde tüm okullarda bu eğitimi vererek çocuklarımızı afetlere karşı sürekli duyarlı tutmak, bilinçli tutmak, onların afetlere karşı hazırlıklı olmalarında öncülük etmek. Tabi ki afet olduğu zaman bir şey yapmak mümkün olmuyor. Biz ne kadar duyarlı olursak ne kadar tedbir alırsak ne kadar kendi etrafımızda afetle ilgili bilgileri paylaşırsak afete karşı duyarlılığımız artar” diye konuştu.