Fırat Nehri'nin batısında yer alan ve IŞİD için Rakka'dan sonra önemli bir merkez olan Mınbiç'te koalisyon güçlerinin hava desteği ile yürütülen operasyonda sona doğru gelindiği belirtildi.

yüzde 80'i temizlendi

Suriye ve Irak'taki Kürt sitelerinin haberlerine göre, ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriyle Güçleri'nin Mınbiç Askeri Meclisi ile birlikte 1 Haziran'da başlattığı operasyonda ilçenin yüzde 80'i IŞİD'ten temizlenerek kontrolün sağlandığı belirtildi.

 

İlçede halen bulunan ve IŞİD tarafından kalkan olarak kullanıldığı belirtilen siviller nedeniyle ilçedeki çatışma 'Şehir savaşı' halinde geçerken, yoğun çatışmaların ardından El-Benawi mahallesinin de IŞİD'ten alındığı belirtildi. 

çok sayıda ışid'li öldürüldü

Mınbiç'in güneyinde yer olan ve daha önce IŞİD'ten kurtarılan El-Hezawne Mahallesi'nin doğusunda olan El-Benawi Mahallesi'ndeki çatışmalarda çok sayıda IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi.

 

3 koldan saldırdı

Demokratik Suriye Güçleri ve Münbiç Askeri Meclisi savaşçılarının Mınbiç'te yaptığı kuşatmayı kırmak isteyen IŞİD'in bugün sabah saatlerinde yine 3 koldan saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi.

Osecli, Zonxil ve Til Um Serac köyleri yönünde yapılan saldırılar püskürtülürken, yaklaşık 40 IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi.