Şu an topladıkları imzaların 300‘ü bulduğunu dile getiren muhalif kanat, 500 imzayı bulacaklarını öne sürüyor. Ortak hareket eden muhaliflerin daha önce 20 Aralık‘ta imzaları genel merkeze sunmaları planlanırken, imza sayısının artırılması için takvimin biraz daha gecikeceği belirtiliyor.

Muhalif kanat imza sayısını yüksek tutarak Bahçeli üzerinde tüzük kongresini toplaması konusunda baskıyı artırmak istiyor. Muhaliflerin imzaları sunmasıyla birlikte genel merkezin 15 gün içinde kongre tarihini belirlemesi gerekiyor. Ancak ardı ardına yapılan kongre çağrılarının genel merkezde karşılık bulmaması ve tüzük kongresi takviminin 15 gün içinde açıklanmaması halinde ise muhalif kanat, mahkeme ve kayyum‘ kozunu devreye sokmayı planlıyor.

İmzaların teslim edilmesinin ardından 15 günlük süreyi bekleyecek olan muhalifler hemen ertesi gün mahkemenin kapısını çalacak. Muhaliflerin mahkeme konusunda izleyeceği strateji de önemli. Muhalifler, eğer Siyasi Partiler Kanunu‘nun 102 ve 104. maddeleri doğrultusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden giderse, başsavcılık konuyu AnayasaMahkemesi‘ne intikal ettirecek. Anayasa Mahkemesi‘nden ise ancak ihtar‘ kararı çıkabileceği ifade ediliyor. Ancak muhalefet, Sulh Ceza Mahkemesi kanalını kullanırsa bu kez büyük olasılıkla kayyum‘ uygulaması devreye girecek. (Milliyet)