Mevlana'nın 742. vuslat yıl dönümü etkinliği

Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği etkinlikler çerçevesinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür merkezi'nde gerçekleştirilen 742. vuslat yıldönümü sema gösterisi ile Mevlana Celaledin-i Rumi anıldı.

Program Mevlevi mukabelesine dervişlerin hazırlığı video gösterisi ile yapıldı.

Kültür ve Turizm bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ilahileri ile sahne aldı.

Sanat yönetmenliğini Mehmet İhsan Özer'in yaptığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından, Abdulbaki Nâsır Dede'nin acembûselik makamındaki mevlevî âyini eşliğinde mevlevî mukabelesi tertip edildi.

Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen Üsküdar'ın da bir vuslat merkezi olduğunu dile getirdi ve “Mevlana Celaledin Rumi Hz'nin 742. vuslat yıldönümü dolayısı ile Üsküdar Belediyesi olarak böyle bir etkinlik düzenledik. Bu da Üsküdar için önemli bir program oldu. Çünkü Üsküdar'da bir vuslat, buluşma ve kucaklaşma şehri. Üsküdar'ımıza yakıştı.” dedi.

Programda yer alan Ömer Tuğrul İnançer hoca da belediyelerin bu tür organizasyonlarının çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Çok şükür ki artık insanların bedenlerinin rahatına yönelik işleri yapmanın ötesinde ve üstünde şimdi ki belediyeler. İnsanı insan yapan arzuların karşılığı olan hizmetler yapılıyor artık. Kültür, sanat insanı insan yapan unsurların başında gelir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyelerimiz çok güzel etkinliklere ve organizasyonlara imza atmakta.”

İstanbulajansi.com