Merkel, ülkesinde sığınmacıların kabul edilmesi konusunda faaliyetlerde bulunan bazı dernek ve grupların temsilcileriyle Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayılarının azaltılması amacıyla Türkiye ile vardıkları anlaşmanın Almanya'da yoğun şekilde tartışıldığına işaret eden Merkel, "Yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru olduğuna inanıyorum. Türkiye 2.7 milyon Suriyeli ve diğer ülkelerden de 300 bin mülteci barındırmakta" dedi.

‘TÜRKİYE'NİN DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİ TARTIŞMA KONUSU DEĞİL'

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nce maddi olarak desteklenmesi gerektiğinin tartışma konusu olduğunu düşünmediğini belirten Merkel, "Hemen tam üyeliği göz önünde bulundurulmadan AB ile bağları güçlendirmeye çalışmayı, üyelik sürecini ilerletmeyi ve vize konuları ile vize serbestisi üzerine görüşmeyi var olan sorunlara rağmen doğru buluyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, yasadışı göçe karşı mücadele edilmesini doğru bulduğunu söyleyerek, Ege Denizi üzerinden insan kaçakçılığı yapılmasına seyirci kalamayacaklarını vurguladı.

‘TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA SORUNLAR OLDUĞUNU ÖĞRENDİM'

Bu konuda Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının desteklenmesi amacıyla bir NATO misyonunun da başlatıldığını, Almanya Savunma Bakanı'nın da yoğun çabaları bulunduğunu anımsatan Merkel, bu çerçevede Türkiye ile Yunanistan arasında da hâlâ bazı sorunların bulunduğunu öğrendiklerini dile getirdi. Merkel, söz konusu çabalarla bu iki ülke arasındaki işbirliğinin de gelişmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Merkel ayrıca, Almanya'ya gelen sığınmacılar sebebiyle yabancıların topluma entegrasyonunun da büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, konuyla ilgili çabaları ciddi olarak sürdürdüklerini sözlerine ekledi.