Söğüt ilçesinde ilk olarak Ertuğrulgazi Türbesi'ni ziyaret eden Akşener başına beyaz örtü takıp türbede dua etti. Türbe çıkışında Yörük çadırlarında gözleme pişiren kadınlarla bir süre sohbet eden Akşener, yere oturup gözleme hamuru açtı.

Daha sonra Söğüt Belediye Başkanı MHP'li halil Aydoğdu'yu makamında ziyaret eden Meral Akşener gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akşener, "Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. Bütün çocuklarımızın ve milletimizin bayramını kutluyorum. Bugün Söğüt'te olmak ayrı bir güzellik. Çünkü Söğüt Osmanlı'nın kalbi. Osmanlı'dan yola çıkarak Cumhuriyet kuruldu" dedi.

BAŞBAKAN OLURSA, TÜM BAYRAMLAR KUTLANACAK

Meral Akşener bir gazetecinin "Bugün resepsiyonlar iptal edildi biliyorsunuz, sizin olası bir başbakanlık durumunuzda kutlamalarla ilgili bir değişiklik olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Güneydoğu'da bir çatışma var. Her gün şehit haberleri ile sarsılıyoruz. Ama bu tür bayramlar, bunlar yani adı üstünde bayram ama bu ülkenin nasıl kurulduğunu bizlere hatırlatan bayramlar. Onun için şehitlerimiz için eğlenceyi iptal edebiliriz. Ama bu bayramların önemini, kutlamaları, bu kutlamalar eğlence değildir netice itibari ile kutlamalarını, iptal etmenin doğru olmadığını, biliyorum. Doğru olmadığına inanıyorum. Allah bana başbakanlık nasip ederse MHP iktidarında elbette ki tüm bayramlarımız yerli yerince, olması gerektiği gibi, kutlamaları, anmaları yapılacaktır."

MHP'DEKİ KONGRE SÜRECİ

Akşener MHP'deki kongre süreciyle ilgili olarak yönetilen soru üzerine de şunları söyledi: "Hukuk süreç açık. Genel merkez Yargıtay'a gitti. 15 Mayıs'ta çağrı heyeti kongre yapılması için bir tarih belirledi, 15 Mayıs'ta olacak. Dolayısı ile 15 Mayıs'ta kongre olacak. 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği karar kongrenin yapılacağı. Biz birinci öncelik tüzük kurultayı yapacağız, yani o maddenin değiştirilmesine ilişkin bir kurultay bu. Dolayısıyla bu yapılacak yani o kurultay maddesinin değiştirilmesi yapılacak. Delegelerimiz toplanacak, onlar bir karar verecekler. Kararın ne olduğu hakkında bugünden ben bir şey söyleyemem, üst kurul delegemizin kararıdır, tercihidir, ona da hepimiz saygı duyacağız. Ondan sonraki adım seçimli genel başkanlık kongresi olacak. Bununla ilgili de bütün siyasi partiler de olduğu gibi hukuken bizimde partimizin en üst organı genel başkanlık makamının da üstünde olan çünkü o makamı da üst kurul delegelerimizin oluşturduğu genel kurul, büyük kurultay seçiyor. Büyük kurultay en üst karar organıdır, orada alınan kararlara hepimiz uyacağız."

"İL BAŞKANLIKLARINI KAPATMAK DOĞRU DEĞİL"

Meral Akşener, MHP İl Teşkilatları'nda görevden alınmalarır da doğru olmadığını ancak parti kapatmalarını hiçbir şekilde kabul etmediğini belirterek, "Partimiz sadece 12 Eylül'de cunta zamanında kapatıldı. Şimdi valiliğe yazı yazılıyor, valilik kanalıyla İl başkanlığına bir yazı geliyor. İl başkanından anahtarı polis teslim alıyor, valiliğe götürüyor, valilik kapatıyor. Bunun doğru bir şey değil, MHP'ye yakışmadı, ülkücü hareketin geleneğine hiç yakışmadı. İl kapatılmasını hiç doğru bulmuyoruz" dedi.