İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde, "Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Kufi" sergisinin açılışı yapıldı. Açılışı yapılan sergiye Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

Mehmet Görmez, bugün Zaman Gazetesi önünde kadın, çocuk, yaşlı demeden polisin şiddet uyguladığı insanlarla ilgili tek kelime etmedi. 

Ama "Bu barbarlık İslam'ın eseri değil" dedi. 

 

Görmez'in bahsettiği şey bugün yaşananlar değil, yüz yıllar öncesindeki Moğol zulmüydü. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları'nın katkıları ile düzenlenen serginin açılışına katılan Mehmet Görmez konuşmasında, "Moğollar, İslam coğrafyasını işgal ettiğinde nasıl ki nehirler kan ve mürekkep aktı, bugün nice yazma eserler, kütüphaneler yok ediliyor. Bütün dünyaya mesaj olsun diye bir ifade kullanmak isterim. Herkes bilsin ki bu barbarlık İslamın eseri değildir. Öyle olsaydı Müslümanlık ve İslamlık kendisinden önceki tüm medeniyetlere ait o kültürel mirası bugüne kadar koruyup geleceğe emanet etmezdi. Bilhassa son 10 yıllarda bu coğrafyanın küresel güçlerin çatışma alanına getirilmesinden sonra bu çatışma alanlarında cehaletin ve şiddetin gölgesinde yetişen bu barbarlığın hiç kimse İslamın eseri olduğunu söyleyemez. Böyle bir zor dönemden geçiyoruz" dedi.