Havalimanı katliamını yapanlara, saldırı emrini veren de ‘Tek kol' lakaplı Çeçen Ahmet Çatayev çıktı. Çatayev'e bağlı çoğunluğu Çeçen 130 IŞİD militanı olduğu da belirlendi. Eymür, 15 gün önce yaptığı açıklamada Türkiye'deki terör olaylarına ilişkin şunları söylemişti:

SORU: Türkiye'nin birçok şehrinde patlamalar meydana geldi. Yüzlerce kişi öldü. Olaydaki canlı bomba, parçalanmasına rağmen, detaylı kimliğine 3-5 saat sonra nasıl ulaşılıyor da olaylar engellenemiyor. Bu olaylardaki zafiyet nedir? İstihbarat mı, aymazlık mı, kontrol edilemeyen güçler mi?

EYMÜR: Suriye olayı ile Türkiye'nin sınırları felç oldu, on binlerce kişi kontrolsüz bir şekilde Türkiye'ye girdi. Bunların sıkıntısını daha uzun yıllar yaşayacağımızı düşünüyorum. Eğit-Donat projesi kapsamında Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de eğitildiği anlaşılıyor. Hatta bu amaçla irticai faaliyetlerinden dolayı Türk Silahlı Kuvvetlerinden uzaklaştırılmış emekli askerlerden oluşan bir askeri eğitim şirketi de kuruldu. Bu şirket, Gayri Nizami Harp (GNH), sabotaj, suikast, pusu, baskın, adam kaçırma, tedhiş, gerilla harekâtı, tahrip, sokak hareketleri, gizli etkinlikler gibi konularda eğitim veriyor. Türkiye'de eğitildiği iddia edilen Suriye muhalifleri arasında Çeçenler de var. Bunlardan ve diğer muhaliflerden bazıları daha sonra IŞİD'e geçiş yaptılar. Neticede bilerek veya bilmeyerek, terörist ihraç eden bir ülke haline gelmişiz, sınır kapılarımız dünyanın her yerinden gelen teröristlerin geçiş kapıları olmuş. Patlamalardan 3-5 saat sonra canlı bombaların kimliğine ulaşmamız, bilgi alacak malzeme bolluğundan. Dışişlerindeki toplantıda ne diyor MİT Müsteşarı ‘Gerekirse Suriye'ye 4 adam gönderirim. Türkiye'ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim' Müsteşar MİT'teki memurları mı yollayacak. Tabii ki hayır.