Rusya ve Ortadoğu'da yaşananların ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğini belirten Büyükekşi, buna rağmen yıl sonunda ihracatın yüzde 50'sini Avrupa'ya gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Katıldığı panelde konuşan Mehmet Büyükekşi, Ortadoğu ve Rusya pazarında ihracat konusunda sıkıntıların olduğunu belirterek, şunları dedi:

"Son 2 yıldan beri Irak pazarındaki ihracat düşüyor. 2016 yılında yüzde 27 civarında düşüş devam ediyor. Hep söylüyoruz; bizim yumurtaları ayrı sepetlere koymamız gerekiyor. 2008 yılında Türkiye'nin AB'ye ihracatı yüzde 50'lere ulaşmıştı, ama Avrupa'da yaşanan krizle birlikte yüzde 39'lara kadar geriledi. Komşu ve çevre ülkelere yöneldik. Şu anda, Suriye'de, Irak'ta ve Rusya'da sorunlar var. Bizim bu yüzden yeni pazarlara açılmamız gerekiyor. Yapılan çalışmalarla Avrupa'ya ihracatımız artıyor. Şu anda yüzde 39'lardan 46'ya çıktı. Hedefimiz, bu yılın sonunda ihracatımızın yüzde 50'sini Avrupa'ya gerçekleştirmek."

TİM olarak kentleri ülkelerle birleştirmeye çalıştıklarını söyleyen Büyükekşi, bu kapsamda Gaziantep'in İngiltere, Adana'nın Suudi Arabistan, Bursa'nın ABD ile eşleştirildiğini sözlerine ekledi.