Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın, sosyal medya üzerinden ve davetiyelerle, Bayrampaşa Abdi İpekçi Caddesi'nde bulunan Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde Kıyamet yaklaşırken, insanlık çökerken tek çare İslam başlıklı bir panele katılacağı duyuruldu. Ancak daha sonra, Bayrampaşa ve Haber İstanbul Gazeteleri Genel Yayın Yönetmeni Yılmaz Birinci, düzenlediği panelin iptal edildiğini ve Mehmet Ali Ağca ile birlikte konuya ilişkin kültür merkezinin önünde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.


Mehmet Ali Ağca, saat 18.30'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi önünde yapılması planlanan basın açıklamasına da katılmadı. Yılmaz Birinci, kameralar karşısına geçip panelin iptal nedenini ve Ağca'nın basın açıklamasına neden katılmadığını anlattı.


"MORALİNİN BOZUK OLDUĞUNU BELİRTTİ"


Ağca'nın İslam içerikli bir mesaj vereceğini söyleyen Birinci, Gazetecilik mesleğim icabı yerel basın tarihinde ilk kez Mehmet Ali Ağca'ya panel verdirmeyi düşündüm. Ağca, kamuoyunun çok tartıştığı bir isim. Olayı ideolojik manada değerlendirenler olmuş ve kültür merkezindeki yer tahsisinin iptali için belediyeye baskı yapıldığını öğrendim. Bugünkü panel iptal edilmiştir. Kendisiyle en son görüştüğümde, kendisi basın açıklaması yapmayı düşündüğünü söyledi; fakat açıklama sırasında protestoların olacağını, herhangi bir kaosa sebebiyet vermek istemediğinden kararsızlık yaşadığını ifade etti. Aldığı karar sonrasında da, basın açıklamasına katılmayacağını söyledi. Moralinin de bozuk olduğunu belirtti dedi.