Konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarını belirten CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Ensar Vakfı’na Manisa’da yaz okulu açtırmayacaklarını söyledi.

 


Karaman’da çocuklara yönelik cinsel istismar olayıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın Manisa’da yaz okulu açma girişimi tepkiyle karşılandı. Vakıf tarafından kentin değişik yerlerine asılan panolarda ‘Hoş seda bulabilmek için yaz okulu’ ifadeleri yer aldı. Yaz okulunun ilkokul ve ortaokul çocuklarına yönelik olduğu belirtildi. Asılan panolarda kursta çocuklara ‘Kuran-ı Kerim, temel dini bilgiler, değerler eğitimi, sportif faaliyetler’ gibi eğitimler verileceği de yer aldı.

 

Vakfın Manisa sokaklarına astığı panolar, bu gece bazı vatandaşlar tarafından siyah çarpı işaretiyle boyandı. Birçok vatandaş, Ensar Vakfı’nın açacağı yaz okuluna karşı olduğunu belirtti.

CHP’Lİ ÖZEL: ENSAR’A YAZ OKULU AÇTIRMAYACAĞIZ

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise Ensar Vakfı’nın Şehzadeler İlçesi Murat Germen Ortaokulu’nda açmayı planladığı yaz okulunu karşı girişim başlattı. Okulun önüne giden ve pankartları inceleyen Özel, Ensar Vakfı’na Manisa’da yaz okulu açtırmayacaklarını söyledi. Özel, şöyle konuştu:

“Tüm Türkiye’de Ensar kelimesinin ne anlama geldiğini ve herkesin hafızasında neyi canlandırdığını biliyoruz. Özellikle Karaman’da yaşanan olay ve bir celsede tecavüzcüye 500 yıl ceza verilmesi ve meselenin üstünün kapatılması. O vakfın sorumluluğunun üzerine gidilmemesi, kamu görevlilerinin milli eğitim müdürünün, valinin sorumluluklarını tartışılmadan olayın kapatılması. Bu mesele herkesin vicdanında bu davayı hukuken bitirdi ama vicdanlarda bitirmedi. Şimdi bu vakıf Manisa’da ve Malatya’da yaz okulları açmaya kalkıyor. Hem de Manisa’da en köklü okullardan biri olan Murat Germen Okulu’nda yaz okulu açacaklarını ve küçücük çocukları Ensar bilinci ile yazın yetiştireceklerini söylüyorlar. Ensar Vakfı bilincinin Türkiye’ye neyi yaşattığını ve bunun hesabının verilmediğini bile bile. Manisa’da bu konuda büyük bir infial var. MHP’li, CHP’lisi, AKP’lisi, HDP’lisi hepsi birden Ensar’ın Manisa’da ne işi var diye soruyorlar. En muhafazakar insanlar yolda bizi çevirip, bu Ensar niye Manisa’ya gelmiş diyor. Bu konuyla ilgili her geçen gün tansiyon yükseliyor. Okulun, ilköğretim okulunun müdürü bunu istemediğini; orta bölümü iradesi dışında olduğunu, gelen yazıyı milli eğitimin yolladığını, iznin oradan verildiğini söylüyor. Gece Manisa’da 150’den fazla Ensar Vakfı panosuna siyah çarpı atıldı. Cumhurbaşkanının değimiyle Ensar’ın nerede durduğu belli, vatandaşın tepkisidir. Vicdanlı kişiler bu çarpıyı attı, Ensar’dan rahatsız olan, Manisa’da istemeyen kişiler attı.”

ENSAR’DAN MANİSA’YI KURTARSINLAR

Manisa’daki birçok sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek yürüyüşler yapacağını dile getiren Özel, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Valiliğe çağrı yaptı. Özel, “Manisa’daki kitle örgütleri, siyasi partiler bir araya geliyor. Bu okula doğru yürüyüşler olacak. Manisa Milli Eğitim Müdürüne ve valisine görev düşüyor. Ensar’dan Manisa’yı kurtarsınlar. İlgili okul müdürleriyle görüştük. Konuyu meclis gündemine taşıyoruz. Şuanda yükselen bir tansiyon var. Ama buna karşı birilerinin geri adım atması gerekiyor. Manisa’yı seçip de ‘Biz Ensar olarak kuyruğu dik tutuyoruz, varız, küçük çocuklarla haşır neşir oluyoruz?’ mesajının verileceği yer burası değildir. Buralarda böyle bir şey yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

AİLELERE ÇAĞRI: ÇOCUKLARINIZI ENSAR’A TESLİM ETMEYİN

Ailelere de çağrı yapan CHP’li Özel, yaz okuluna çocuklarını göndermemelerini istedi. Özel, “Bu vakfın çocuklara karşı hiçbir kusuru yokmuş gibi göstermeye çalışmasını, kendisini aklamaya çalışmasını kınıyoruz. Manisa’da herkese çağrı yapıyoruz. Çocuklarınızı bu zihniyete teslim etmeyiniz. Bu zihniyet Karaman’daki büyük insanlık ayıbının hesabını vermek yerine olayın üstünü kapatmış kendini aklamaya çalışan zihniyettir. Manisa’nın güzelim çocuklarını Ensar zihniyetine teslim etmeyeceğiz, kimse de çocuğunu teslim etmesin” diye konuştu.  DHA