Denetimli serbestlik yasasından yararlanan mahkumlar Silivri Cezaevi'nden tahliye olmaya başladı. Cezaevinden çıkan mahkumlar, ailelerine kavuşacakları için çok mutlu olduklarını söyledi

 

 

38 bin kişiye tahliye yolunun açılmasıyla Silivri Cezavi önünde hareketlilik başladı. Denetimli serbestlik yasasından yararlanan mahkumlarda ilk ikisi saat 18.30 sıralarında çıktı. İsmini vermek istemeyen bir mahkum, “Çok sevindik mutlu olduk. Bizim gibi onlarca arkadaşımız var. İstiyoruz tahliye olsun, ailelerine kavuşsunlar. Devletimizden Allah razı olsun bu yasa için. Bu darbe girişimi olmasa bu yasa da olmayacaktı. Her şeyde bir hayır var. Rabbim bir kapı kapatıyor, diğerini açıyor” dedi.

 

Cezaevinden tahliye olan bir başka mahkum ise, “Çok mutlu olduk. Çıktık ailemize kavuşacağı, Allah herkese nasip etsin. Tahliyeme 1 haftam kalmıştı, yasadan yararlandım. İçeride çıkmak için hazırlıklar yapan arkadaşlarımız var” diye konuştu.

SİNCAN CEZA İNFAZ KURUMU’NDA DA TAHLİYELER BAŞLADI

Resmi Gazete'de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname kapsamında tahliye edilen hükümlüler Sincan Ceza İnfaz Kurumu'ndan çıkmaya başladı. Ailelerin cezaevi önündeki bekleyişleri sabahın erken saatlerde başlamıştı. Hükümlü yakınları tahliyelerin başlaması ile büyük sevinç yaşadı. Sevinçlerini aileleriyle paylaşan hükümlüler, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek devamının gelmesini temenni ettiklerini söyledi.

Kanun kapsamında tahliye edilen ilk gruptan olan Önder Görgülü tahliye olduğundan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, “5 seneden beridir hapishanede yatıyordum. Allah büyüklerimizden razı olsun. Tahliyeme 1 buçuk sene vardı. Özgürlüğümüze kavuştuk, çok şükür çocuklarımıza kavuştuk. En çok çocuklarımı özledim. Arkadaşlarımı da Allah en tez zamanda kurtarsın inşallah” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’TE DE TAHLİYELER BAŞLADI

Gaziantep Ceza İnfaz Kurumlarından, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak tahliye edilmeye başlandı. Mahkumlar, kendilerini öğle saatlerinden itibarien cezaevi önünde bekleyen ailelerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Serbest kalan bazı kişiler, ellerindeki muhabbet kuşları ve yaptıkları el işleri ile dışarı çıktı ve cezaevi önünde kendilerini bekleyen aileleri ile sarılarak hasret giderdi. Cezaevinden çıkanlar özgür kalmanın mutluluğunu yaşarken, akrabaları ise uzun süredir ayrı kaldığı yakınlarına kavuşmanın sevincinin tarif edilemez olduğunu dile getirdi.

Öte yandan kararnameden yararlanacak mahkumların cezaevinden tahliyelerinin 3 gün boyunca tahliyelerine devam edileceği belirtildi.

YOZGAT CEZAEVİ’NDE TAHLİYE

671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen düzenleme kapsamında, denetimli serbestliğin kapsamı bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Böylece, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan hükümlüler, ceza infaz kurumlarından tahliye edilmeye başlandı.

Tahliyesi beklenen hükümlülerin yakınları cezaevi önünde sabah saatlerinden itibaren beklemeye başlarken, ilk tahliyeler akşam 21.00 sıralarında gerçekleştirildi. Yakınlarını cezaevi kapısında görenler büyük sevinç yaşadı. İşlemleri tamamlanarak gruplar halinde tahliye edilen hükümlüler, cezaevi çıkışında yakınlarıyla hasret giderdi.

Yozgat E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tahliye işlemleri devam ediyor.

DENİZLİ’DE TAHLİYE

Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı, mahkumların erken tahliye olmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Denizli’deki ceza ve tutukevlerinde tahliyeler akşam saatlerinde başladı. Kocabaş’taki Denizli Açık Cezaevi’nden ilk tahliye edilen kişi ise 52 gün daha cezaevinde kalması gereken Erol İskenderli oldu.

Bakanlar Kurulu kararının ardından Denizli’deki cezaevlerinden akşam saatlerinde tahliyeler başladı. Hakimlikler tarafından dosyalar incelenerek düzenlemeden yararlanacak isimler İnfaz Savcılığı’na bildirildi. İnfaz Savcılıkları tahliye olacak hükümlülerin evraklarını ceza ve tutukevlerine gönderdi. Tahliye edilmesi beklenen hükümlü yakınları, Kocabaş’ta bulunan Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi, Denizli Açık Cezaevi, Bozkurt Kadın Açık Cezaevi ve Sarayköy Açık Cezaevi önüne gelerek beklemeye başladı.

Denizli Açık Cezaevi’nden ilk tahliye edilen kişi ise dolandırıcılıktan hüküm giyen Erol İskenderli oldu. Saat 20.00 sıralarında eşyalarıyla birlikte cezaevinden çıkan İskenderli, alkışlarla karşılandı. İskenderli, tahliye edildiği için çok mutlu olduğunu belirterek, “Mutluyuz, başka ne söyleyeyim. Allah’ıma çok şükür, bugünleri de gösterdi. 52 gün daha yatmamız gerekiyordu. Burada bir gün bile önemli” diye konuştu. İskenderli yakınıyla birlikte otomobile binip evine gitti.

 

Tahliye işlemlerinin gece boyunca süreceği öğrenildi.   DHA/İHA