İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nün Tel Aviv’de düzenlediği bir konferansta yaptığı konuşmada, Kürt devletinin kurulmasını desteklediğini açıkladı. Şaked, “Kürt devletinin kurulması için çağrı yapmalıyız” dedi.

Times of Israel’in haberine göre, İsrailliler ve Kürtler arasında işbirliği çağrısı da yapan Şaked, “İran’ı Türkiye’den ayıran ve İsrail’e karşı dostane olacak bir Kürt devletinin kurulması için açıkça çağrı yapmalıyız” ifadesini kullandı. “Kürtler İsraillilerin partneridir” diyen Adalet Bakanı, IŞİD’i durdurmak konusunda İsrailliler ve Kürtlerin “ortak çıkarları” olduğunu ifade etti. Şaked, “Kürtler tüm güçleriyle IŞİD’le savaşıyor” dedi.

Kürtlerle ekonomik işbirliğinin herhangi bir resmi bağlantıda öne çıkması gerektiğini vurgulayan Şaked, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürtler hiçbir zaman bir ülkeye saldırmamış kadim, demokratik, barış-seven insanlardır. Şimdi onlara yardım etme zamanı.”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2014’te yaptığı konuşmada bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını desteklediğini söylemişti.

Aşırı sağcı görüşleriyle tanınan Şaked, daha önce Facebook’ta Filistin halkını düşman ilan edip, “Filistinli anneler de oğulları gibi ölmeliler” sözlerini paylaşarak büyük tepki çekmişti.