Askeri darbe girişimiyle suçlanan Kara Kuvvetleri Eğitimve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil, 200 tankın Ankara'ya inmesini engellediğini söyledi.

Korgeneral Metin İyidil'in konuya dair açıklamaları şu şekilde;

"200 TANKI ENGELLEDİM"

"Bu şekilde bir anda Ankara’ya inmesi planlanan 200’den fazla tank hareket edemeden Sevk ve İdare tekrar Anayasal düzene gönülden bağlı komuta kademesine geçmiştir. Bu durum kontrol altına alındıktan sonra ihtilalcilerin birçok yer için Harbiyelileri kullanmayı planladıkları bilgisini değerlendirdim.

Bir tabur Harbiyeli, bana bağlı Eğridir Dağ ve Komando okulunda komando eğitimindeydi. Çekilen bir mesajda buradaki işbirlikçilerin kiraladıkları otobüsler ile Harbiyelileri havaalanına götürmek istedikleri bilgisi geldi."

"BU HAREKATA TAVIR ALDIM"

Hemen tümen Komutanını aradım ve Harbiyelilerin kesinlikle kışladan çıkarılmaması emrini verdim. Tümen komutanı emre uydu ve Harbiyeliler Ankara için yola çıkartılmak isterken isterken geri döndüler. Bu planı de böylelikle bertaraf etmiş olduk. Dolayısıyla söz konusu darbe girişimine karşı, en baştan ve hızla karşı çıkarak harekat tavrı aldım ve kendi görev sahamda girişimin başarısız kalmasını sağladım.

Diğer birlikleri de süratle emir komutama alarak bu kalkışmanın benim bölgemde başarısız olmasını sağladım. Bütün bu faaliyetlerim esnasında Orgeneral Ümit Dündar'ın emir komutasında hareket ettim ve kendisini sürekli bilgilendirdim. Bu kalkışmayı başlatanların yayımladıkları sözde emirle, beni birliğimin komutanlığından alarak, bu kalkışmaya katılmayacağını bildikleri diğer generaller gibi beni enterne etmek istemeleri de benim bu kalkısmanin içinde olmadığımın açık kanıtıdır."