KONYA'da 4 ve 5 yaşlarındaki öz çocuklarını sürekli dövdüğü iddiasıyla yakınlarının şikayeti üzerine gözaltına alınan 36 yaşındaki Havva K., polisteki ifadesinde 'Oğlum itince yere düştü. Başını yere vurdu. Alnındaki kızarıklıklar da bu nedenle oluştu" demesi üzerine serbest bırakıldı. Ancak yakınları tarafından gizlice çekilen, oğluna dayak attığı ana ait görüntüler ortaya çıkınca savcılık Havva K. hakkında yeniden soruşturma başlatıldı.

Olay, merkez Selçuklu İlçesi Yazır Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre 2 yıl önce 2 çocuğunun babası olan dini nikahlı eşinden ayrılan Havva K., çocukları 5 yaşındaki Ş.A. ve 4 yaşındaki M.A.'yı sürekli dövdüğü iddiasıyla yakınları tarafından polise ihbar edildi. Bunun üzerine Havva K., polis tarafından dün gözaltına alındı. 'Oğlum itince yere düştü. Başını yere vurdu. Alnındaki kızarıklıklar da bu nedenle oluştu" diye ifade veren Havva K., savcının talimatıyla serbest bırakıldı.

DAYAK GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Havva K., çocuklarıyla birlikte evine dönünce yakınlarının gizlice çektiği dayak görüntüleri ortaya çıktı. Havva K.'nın, kanepenin üzerine yatırdığı oğlu Ş.A.'yı 'Öl geber' diye bağırarak göğsüne ve karnına yumruk atması, bir yakının araya girmesine karşın dövmeye devam etmesi, bir ara kırılan tırnağını kontrol ettikten sonra dövmeye devam ettiği görüntülerde yer aldı. Yine Havva K.'nın elinde sopayla oğlu Ş.A.'nın ayaklarına vurduğu, "Yeter, yeter. Ben bıktım. Sus diyorum. Bir ses duyayım. Bunu ağzına sokarım. Arabanın altında kalırsın inşallah. Mutlu olurum. Elime kına yakarım. Sen benim başımın belasısın. Ağlama çarparım bak" dediği de başka görüntüde ortaya çıktı.

Bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından savcılık dün serbest bıraktığı Havva K. hakkında işkence suçlamasıyla yeniden soruşturma başlattı.

Bu arada Havva K.'nın çocuklarını sürekli dövmesi üzerine yakınlarının M.A.'yı yanlarına aldıkları, Ş.A.'nın ise annesiyle birlikte kalmaya devam ettiği belirtildi.

ÇOCUKLAR KORUMA ALTINA ALINDI

Konya'da anneleri tarafından dayak yiyen 5 yaşındaki Ş.A. ve 4 yaşındaki M.A., devlet korumasına alındı.

Havva K.'nin oğlu Ş.A.'yı dövdüğü ana ait olan ve yakınları tarafından çekilen görüntülerin basında yayınlanmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Çocuklar koruma altına alınırken bakanlık tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

'Bugün bazı gazetelerde ve Internet sitelerinde 'Bu kez Konya'da öz anne dehşeti' başlığıyla haberler yer almaktadır. Haberlere ilişkin olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Konya İl Müdürlüğümüz tarafından inceleme başlatılmıştır. Olayla ilgili ilk inceleme sonucu çocuklar anneden alınarak koruma altına alınmıştır. Çocuklar için gereken tüm tedbirler ivedilikle alınacaktır. Bakanlık ayrıca dava süreçlerine de müdahil olarak gerekli yasal süreçleri takip edecektir. Ancak görüntülerin hiçbir süzgece tabi tutulmadan yayınlanması şiddet mağduru çocukların psikolojik durumları açısından sorun teşkil etmektedir. Medyamızın bu konuda hassasiyet göstereceğine ve duyarlı davranacağına inanıyoruz.'