Obezite araştırmalarına bağışla yön vermişler!

New York Times gazetesi geçtiğimiz ağustosta yayımladığı bir haberinde "Bir kola firması, sağlık araştırmaları yapan bir şirkete gazlı içecekler hakkında olumlu rapor vermeleri halinde 1.5 milyon dolar bağış yaptı" iddiasıyla gündemi sarsmıştı. O haberde kola firması yöneticileriyle iddiaların merkezindeki Global Energy Balance Network (GEBN) isimli araştırma şirketi görevlileri arasındaki e-posta trafiğinden de bahsediliyordu.

İddialara konu olan e-postaların içeriğini dün Associated Press haber ajansı yayımladı.

'EGZERSİZ YAP, KOLA İÇ' ALGISI

E-postalardan birinde GEBN başkanı James O. Hill, Bir kola firmasının sağlık ve bilim şefi Rhona A.'ya "Firması'nın insan hayatı için bir problem oluşturduğu izlenimini ortadan kaldırmak ve eskiden olduğu gibi insan hayatına mutluluk ve iyilik getirdiği izlenimini geri getirmek konusunda yardımda bulunmak istiyoruz" diye yazmış.

AP haberinde kola firmasının şirket için 1.5 milyon dolarlık yardımda bulunmasının dışında yönetici ve çalışanlarının seçilmesi, kuruluşu ve yayımladığı tüm yazılı ve görsel malzemelerin içeriğinin oluşturulmasında belirleyici olduğunu ortaya koyuyor. Hatta kola firması yönetiminin telkinleriyle GEBN şirketi obeziteyle ilgili yürüttüğü kampanyaların yönünü de belirlemiş. Buna göre şirket, obeziteyle mücadelede hareketsiz yaşamın ortadan kaldırılmasının ön plana çıkarılacağı, dolayısıyla insanlara düzenli egzersiz yapılması halinde kola içilmesinin sakıncası olmadığı fikrinin empoze edilebileceği üzerine projeler yürütmüş.

KOLA FİRMASINA GÖRE YETERLİ DELİL YOK

Kola firması yönetimine göre iddiaları doğrulayacak düzeyde delil yok. Ancak GEBN 'in raporlarını kola firması lehine denetimden geçirdiği iddia edilen 61 yaşındaki Rhonna A. görevini bıraktı. GEBN 'in sağlık araştırmalarını yapan Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi 1 milyon $'lık bağışın iade edileceğini açıkladı. Amerikan Star Tribune gazetesi kola firması yöneticilerinin "Bilim insanlarına obeziteye neden olmadığımız algısının oluşmasına yardım etmeleri için para ödüyoruz" diye şarkı söylerlerken tasvir edildiği bir hiciv karikatürü yayımladı.

SOSYAL MEDYADAKİ TROL DİYETİSYEN

Kola firması'nın Kuzey Amerika başkanı S. D. AP ile yaptığı tele röportajda deşifre olan bazı e-posta yazışmalarında kullanılan dilin kola firması'nın değerleriyle uyuşmadığını kabul ederek "Umut ediyorum ki kamu sağlığını belirleyen şirketlerle reklam ilişkilerimizi değiştiririz" dedi.

Kola firması'nın akademisyenlerle sağlık sektöründeki bilim insanlarını para karşılığında yönlendirdiği iddiaları pek çok kez dile getirilmişti. Bazı uzmanların internet sitelerinde gazlı içeceklerin sağlığa zararı olmadığı yönünde telkinlerde bulunduğu, ünlü bir ABD'li diyetisyenin de sosyal medyada gazlı içecekleri övdüğü ortaya çıkmıştı.

Sabah