Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde 35. Kurultay sonrası yeni seçilen parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeleriyle ilk toplantısını yaptı. Bu ülkenin altın tepsi içinde verilmediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu ülkeyi acı ve ağır bedellerle kurduk. Bütün insanları bu ülkenin inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun ulusal kurtuluş savaşında tek yürek olarak ortaya çıktı. Biz o devrimin mirasçılarıyız. Ama sorgulamalıyız bunu. Cumhuriyeti kurarken bütün mazlum ülkelere örnek oldu. Bütün mazlum ülkeler Atatürk ve kurduğu ülkeyi örnek aldı. Arkasından demokrasiyi getirecektik, çok partili hayatı getirdik. Bunu da kör topal belli noktalara taşıdık." şeklinde konuştu.

 

Özgürlükçü demokrasi oluşturmada sınıfta kalındığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bunu kendi ülkenize getiremezseniz uygarlığın bir parçası olamazsınız. İçerde kavga ederek mi çağdaş uygarlığa ulaşacağız? Bizim dördüncü bir devrime ihtiyacımız var, özgürlükçü demokrasi devrimine ihtiyacımız var. Bugün gazetelerin manşetleri demokrasi söylemiyle çıkıyorsa ülkede bir sorun var demektir. Bunu aşmak zorundayız. Demokrasi neden önemli? Demokrasisi gelişmemiş bir ülke zaten gelişemez. Kişi başı gelirin 25 bin ila 58 bin dolar olduğu ülkelerin hepsinde birinci sınıf demokrasi var. Ahlaki temeller ve ahlaki kurallar oldukça yüksek. 4 saat su akmadı diye istifa eden bir belediye başkanının ahlakını düşünün, 15 gün bir başkenti susuz bırakırsınız, bir de onun ahlakını düşünün."

‘Son 1 haftada 3 acı olayı yaşadık'

Kılıçdaroğlu ayrıca, " Son 1 haftada 3 acı olayı yaşadık. İş dünyasının önemli siması Mustafa Koç'u kaybettik. Cumhuriyete bağlı bir aile Koç. Çalışan üreten kendi ülkesinin çıkarları için çalışan bir gelenekten geliyor. Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Tahsin Yücel'i kaybettik. Sanat dünyamızı zenginleştiren önemli kilometre taşlarından biriydi. Dün İstanbul'daydım. Yakınları haber gönderdi. Kamer Genç, pazar gününe yetişmeyebilir. Toplantıları iptal edip kendisini ziyaret ettim. Son görüşüm oldu. Birkaç saat içinde vefat haberi geldi. Uzun yıllardır tanıdığım bir siyasetçiydi. Siyaset dünyasının en renkli kişilerindendi." diye konuştu.

(CİHAN)