CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze törenindeki gerginliğin ardından açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

"Şehitlerimize borcumuzu sonuna kadar yerine getireceğiz. Önce cenaze törenine katılmayın diye uyardılar. Niye katılmayacağız? Sizi taşlıyabilirler, yumurta atabilirler. Şehit cenazesine katılmak benim namus borcumdur. Ben bunlara pabuç bırakmam.

Cemaate saygılarımı ve hürmetimi sunuyorum. Cemaat son derece saygılı şekilde eda etmiştir. Ama aralarındaki 5-6 kişi özellikle provakasyon yapıyor, cemaati tahrik etmeye çalışıyor. Camide siyaset yapılmaz. O nedenle cemaat saygı içinde namazını kılmıştır.

Namaz sonrası bağaran bir kişi, eski Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve İçişleri Bakanı'nın önünden geçerek bir kurşunu bana atmıştır. Yerden almak istedik, koruma arkadaşlar kağıda sararak aldı. Biraz sonra bu kurşunu tutanakla polise teslim edeceğiz. Bir kişi Cumhurbaşkanı, Başbakanın, İçişleri Bakanı'nın önünden gidecek ve beni sözde ölümle tehdit edecek. Onun feriştahı gelse beni ölümle tehdit edemez.

İnsanımı seviyorum. Beni üzen nokta bu olayların emniyetin gözü önünde gerçekleşmiş olması. Bize kendi önleminizi kendiniz alın diyorlar, bundan sonra alacağız. Göreceğiz kim, nasıl müdahale ediyor. Ben daha önce, demokrasiyi savunmuş parlamenter sistemi savunmuş, bunu bizim kanımızı dökmeden gerçekleştiremezsiniz demiştim. Bizim kanımızı dökerek rejimi değiştireceklerini sanıyorlar. Bir kişi ölür, bin kişi geliriz. Kimse bizi yıldıramaz."

NE OLMUŞTU?
İstanbul Vezneciler'deki terör saldırısında şehit olan polisler Gökhan Topçu ve Kadir Cihan Karagözlü bugün Fatih Camii'nde son yolculuklarına uğurlandı. Cenaze törenine Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katıldı. Tören öncesi kalabalık, cenaze namazını beklerken camide çelenk gerginliği yaşandı.Cenazeye katılan bazı kişiler CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelengine tepki göstererek üzerindeki ismi sökmeye çalıştı. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, uyarıda bulundu, sakin olmalarını istedi, "Bizim töremizde cenazede kavga olmaz, çelenk parçalama olmaz" dedi. Kılıçdaroğlu, cenaze namazı için alana geldiğinde de bir grup tarafından protesto edildi, bunun üzerine yeniden anons yapıldı. Kılıçdaroğlu'nun camiden çıkışı sırasında da arbede yaşandı. Kılıçdaroğlu aracına giderken bir kişi tarafından boş mermi kovanı atıldı. CHP'li Tekin, "Bu provokasyonun hesabı sorulmazsa, bu hükümet bunun bedelini ağır öder" diye konuştu.

MERMİ KOVANI ATILDI

Cenaze sonrası şehitlerin cenazeleri silah arkadaşları tarafından musalla taşından alınarak araçlara götürüldü. Bu sırada yine gergin dakikalar yaşandı. Protestocu grup cami çıkışında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekillerine tepki gösterdi. NTV'nin haberine göre Kılıçdaroğlu aracına giderken kalabalıktan bir kişi boş mermi kovanı attı. Boş kovanı atan kişi gözaltına alındı.