İzmir'de KESK'ten, laik eğitim ve yaşam mitingi


İZMİR, (DHA) - KESK'in düzenlediği 'Laik eğitim, laik yaşam, güvenceli iş' mitingi İzmir Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “İktidar laik eğitim ve yaşamı hedef tahtasına koymuştur. Laiklik sadece din ve devlet işlerinden ayrılması, devletin farklı mezheplere, dinlere eşit yaklaşımı değil, bilimsel eğitim ve demokrasinin ön koşuludur" dedi.

İzmir'de KESK tarafından düzenlenen mitinge KESK'e bağlı sendikalar, HDP, EMEP, Devrimci Parti'in yanı sıra CHP Konak İlçe'den katılım oldu. Halkevleri, Öğrenci kollektifleri ve bazı demokratik sivil toplum örgütleri de mitingde yer aldı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan katılımcılar, polis aramasından geçerek alana girdi. Polis, arama sırasında uygun bulmadığı bazı pankartlara izin vermedi. Bunun üzerine katılımcılar pankartları yırtıp çöp torbalarına attı. Gündoğdu Meydanı'nda Balkanlılar Halk Dansları Festivali gösterisi olduğu için katılımcılar Cumhuriyet Meydanı'nda 30 dakika bekledi. Daha sonra polisin kaldırım kenarlarına koyduğu barikatlar güvenli alan yarattığı için Kordon'da yürüyüşe geçildi. Yürüyüşte 'Laik eğitim-işgüvencesinden vazgeçmeyeceğiz' ve benzeri pankartlar taşındı. Sık sık 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' sloganı atıldı. Halkevleri ise, 'Tayyip kaç kaç, çapulcular geliyor' sloganı attı.

Gündoğdu Meydanı'na girmeden katılımcılar ikinci kez polis aramasınan geçti. Meydana CHP milletvekili Musa Çam, Murat Bakan ve CHP İl Başkanı Alattin Yüksel mitinge destek için geldi. Üç CHP'li, KESK'lileri selamladıktan sonra meydandan ayrıldı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, asgari ücretliler, taşeron çalışanlar, kamu emekçileri, ucuz iş gücü olarak görülen kadın ve çocuk işçiler, kalemini satmayan gazeteciler ve barış için imza veren akademisyenlerin saldırı altında olduğu bir dönem yaşandığını söyledi. Özgen "Ya başkanlık sistemi adı altında koyu bir diktatörlük süreci kurumsallaştıracak, ya da demokratikleşmenin yolu açılacak" dedi.

Özgen, binlerce sendika yöneticisi ve üyesine hukuki dayanağı olmayan soruşturmalar açıldığını söyledi. Antaya, Van ve Trabzon'da İzmir'deki gibi miting yapmak istediklerini, ancak Valilikler tarafınan yasaklandığını belirten Özgen, bu yasakları protesto etti. KESK'in kapı kulu zihniyetiyle hareket etmemesi, yandaş sendikacılığı reddetmesi, savaşa karşı barış, kutuplaşmaya karşı kardeşliği, tek tipleştirmeye karşı farklılıkların eşit ve özgür yaşamı savunduğu için hedef olduğunu belirten Özgen, "Laik eğitim ve yaşam hedef tahtasına konmuştur. Mezhepçi ayrımcılık, kutuplaştırıcı politikalar yaşamın her alanına sindirilmek isteniyor. Laiklik sadece din ve devlet işlerinin ayrılması, devletin farklı mezhepler, dinlere eşit mesafede olması değildir. Laikilik bilimsel eğitim ve demdkrasinin ön koşuludur. Özellikle eğitim ve laikliği hedef alıyorlar. Türkiye gerçek bir laiklik, eşitilik, özgürlüğe demokratik toplum ve cumuriyetle kavuşabilecektir" dedi.

KESK İzmir Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç, siyasi iktidarın bir taraftan laik eğitim ve laik yaşam karşıtı uygulamalara imza atarken, diğer taraftan çalışanların geçmişte kazanılmış haklarına gözünü diktiğini, kamu emekçilerinin sınırlı olan iş güvencesini ortadan kaldırmak için harekete geçtiğini söyledi. Muhalif, eleştirel en demokratik tepkilerin şiddetle bastırıldığını belirten Kılıç "Anayasa'yı askıya alan, bürokratlara mevzuata uymama çağrısı yapanların aklı, arzuları ve hırsı Türkiye'yi ateşin içine sürüklüyor. Son yıllarda mücadeleci kimlikleriyle bilinen sendikalarımıza yönelik baskı ve yıldırma girişimlerinin son dönemde soruşturma ve sürgün kararlarıyla daha da artmıştır. İktidarın politikalarına itiraz eden herkesin hedef haline getirildiği bu dönemde ülke çapında cadı avı başlatılmıştır. Bizler mücadelemize devam edeceğiz" dedi. Kılıç, kamu emekçileri olarak iktidarın laik eğitim ve laik yaşam karşıtı uygulamarına da baskıcı otoriter düzene de teslim olmayacaklarını söyledi. Miting sanatçıların söylediği türkülerle sona erdi.Adana'da 'Laik Eğitim, Laik Yaşam' mitingi

Fatih KARAÇALI/ADANA, (DHA)- KESK Adana Şubeleri Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz, "Dinselleştirme politikaları, her türlü sömürüye, zulme, talana ve yalana kalkan haline getirilmiştir" dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından düzenlenen 'Laik Eğitim, Laik Yaşam' mitingi için Adana'da bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi Mimar Sinan Kültür Merkezi önünde toplandı. Mersin, Osmaniye, Niğde, Hatay, Kahramanmaraş ve Kayseri'den de sendika temsilcilerinin yer aldığı mitinge katılanlar geniş güvenlik önlemi altında Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü.

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ile HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın da katıldığı alanda bir konuşma yapan KESK Adana Şubeleri Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz, dinselleştirme politikasının toplumun her alanında etkili olduğunu söyledi. Ahmet Karagöz, "Dinselleştirme politikaları her türlü sömürüye, zulme, talana ve yatana kalkan haline getirilmiştir. Ülkeyi saran hukuksuzluklarına, yolsuzluklarına en küçük bir eleştiri bile getirmekten geri duran Diyanet İşleri Başkanlığı hemen her konuda yayımladığı fetvalarla farklı mezhep ve inançları, kadınları aşağılamayı görev edinmiştir. Bugün gelinen noktada başta Aleviler ve gayrimüslimler olmak üzere, egemen dini inançtan olmayanlara karşı ayrımcılık derinleşmiştir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından çalınan müzik eşliğinde halaylar çeken gruplar, olaysız şekilde dağıldı.