CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kendisine rakip olan Umut Oran ve Mustafa Balbay ile ilgili ilk değerlendirme geldi.

“HİÇBİR ADAYA TEPKİ GÖSTERMEYİN”

MYK toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “çok sayıda aday çıkması bu partinin farkı” dedi. Kurmaylarından hiç bir adaya tepki göstermemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, “bu kurultaydan CHP’nin güçlenerek çıkması yarışın eşit olmasına bağlı” mesajını verdi.

Parti içi muhalefetin kazan kaldırdığı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay süreciyle ilgili ilk kez konuştu.

“KİM OLURSA OLSUN EŞİT DAVRANILMALI”

Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere toplanan MYK’ya başkanlık eden Kılıçdaroğlu, kendisine rakip olanların eleştirilmemesini istedi: “Çok sayıda aday çıkması bu partinin farkı. Kendi evinde demokrasi olmayan, Türkiye’ye demokrasi getiremez. Burada çıkan aday kim olursa olsun eşit davranılmalı, asla eleştirilmemeli. Biz adaylığından memnun olmalıyız, o da böyle bir partide aday olmaktan gurur duymalı. Partideki herkes aday olabilmeli, böyle bir hakkı da var. Diğer partilerdeki herkes bu kurultay’dan çok şey görmeli.”

GÖRECEKLERİ MUAMELE ÖNEMLİ

Seçimin muhasebesinin kurultayda olacağını vurgulayan CHP lideri, Genel Başkanlık süreciyle ilgili eşit bir yarış olmasının da önemli oldugunu savundu: “Aday arkadaşlarımızın göreceği muamele önemli. Bunlarla ilgili yorum yapmayın, kimse birşey demesin. Kim istiyorsa aday olmalı. Bu kurultay’dan CHP’nin güçlenerek çıkması yarışın eşit olmasına bağlı. Bunu samimiyetle söylüyorum, şeklen değil hissederek söylüyorum.”

CHP’nin 26. Dönem’deki parlamento çalışmalarının nasıl olacağını da değerlendiren parti yönetimi, “yapıcı, yol gösterici ve etkin bir Meclis grubu olunması, “kavgacı değil ama kuvvetli muhalefet” yapılması kararı aldı. Kaynak: CNN Türk