"IRKÇI ŞOVEN DALGAYI BÜYÜTEREK MESELEYİ ÇÖZEMEZSİNİZ"
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Demirtaş, İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananların bir benzerinin bugünlerde Şırnak'ta yaşandığını savunarak, kürsüden operasyonlardan sonra kentte çekilen fotoğrafları gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık verilmesine yönelik açıklamasını eleştiren Demirtaş, şöyle konuştu:
"Suriyelileri iç politika malzemesi olarak kullanıyorlar. Buna bir defa Cumhurbaşkanının kendisi karar veremez. Böyle bir yetkisi de yok. Çok güveniyorsan kendine buyur referanduma götür bakalım. Halk ne düşünüyor. Halkı ikna etmeden, milliyetçiliği kışkırtarak bir kez daha Suriyeli kardeşlerimize karşı ırkçı şoven dalgayı büyüterek meseleyi çözemezsiniz. Bizim somut önerilerimiz var. Mültecilerin yararlandığı uluslararası mülteci hukuku diye bir şey var. Suriyeli kardeşlerimiz bundan yararlanamıyor nede? Batıdan gelenler iltica edilebilir mültecidirler. Ama Türkiye'nin doğusundan gelenler mülteci sayılmazlar. Anlaşmaya coğrafi bir sınır şerhi konulmuş. Türkiye'nin bu şerhi kaldırması lazım. Mülteci olduğunuz zaman haklarınız olur. Mülteci olarak kabul edildikten sonra bunların insani koşullarda yaşayabileceği yerleşim birimlerinin oluşturulması lazım. Mülteci hukukundan yararlandıkları sürece tüm haklardan yararlanabilmelidir"

"TOKİ'LERE YERLEŞTİRECEĞİM DEMEK HANGİ KANUNA HANGİ PROGRAMA UYGUN OLUR?"
Türkiye'de sığınmacıların mülteci statüsüne getirilmesini ve Göç Bakanlığı kurulmasını öneren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: "Mülteci hakkı tanındıktan sonra arzu eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapabilir. Bu kriterleri taşıyanlar vatandaşlığa kabul edilir. Ben Suriyelileri vatandaş olarak alacağım TOKİ'lere yerleştireceğim demek hangi kanuna hangi programa uygun olur? Bu kadar basit mi bu iş ya? 'Aralarında avukatlar, doktorlar var' diyor. Seçecek bir de. Haşa karpuz seçer gibi Suriyeli seçecek. Sen Suriyelinin diplomasıyla uğraşacağına önce kendi diplomanla uğraşsaydın onu bir çözseydin daha iyiydi. Ülkedeki gelir adaletsizliği, yoksulluk işsizlik o kadar patlama noktasına gelmiş ki Suriyelileri vatandaş alalım dediğinize şovenizmi, ırkçılığı kışkırtacağınızı bilesiniz. Sakın ola ki sokakta gördüğünüz dilencilik yapmak zorunda kalan, sokakta yatmak zorunda kalan Suriyelilere ırkçı bir gözle bakmayın. Onların evlerini başına yıkanlar bu işin müsebbibi"