Çukurcuma Müzayede Evi, 369 eserin yer aldığı Karma Eserler Müzayedesi'ni 22 Mayıs'ta yapacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, müzayedede yer alan 19. yüzyıl başlarına ait Fransız kanepe 60 bin liraya satışa sunulacak. Yarım oval formuyla nadir bulunabilecek bir tasarıma sahip kanepe, ahşap oyma işçiliği ve altın varak süslemeleriyle dikkati çekiyor.

Müzayedede hicri 1422 tarihli, ketebeli, tezhipli klasik tarzda Hilye-i Şerif, 40 bin lira başlangıç fiyatıyla satışa çıkacak.

19. yüzyıl Mısır Hidiv'ini simgeleyen bir çift arma, SSCB savaş gemisinden çıktığı tahmin edilen 1950'li yıllara ait pirinç plaket, nadir bulunabilecek gemi malzemeleri, pek çoğu 1900’lü yılların başına ait onlarca daktilo ve saat yapımında kullanılan el torna tezgahları da müzayedenin dikkati çekecek eserleri arasında yer alıyor.

Cumhuriyet döneminin ilk sanayicilerinden biri olan Şakir Zümre imalatı olan ve benzerine az rastlanabilecek işaret fişeği tabancası da bin 800 lira açılış fiyatıyla müzayedede satılacak.

Günümüz hat sanatçılarından Fuat Başar, Erol Akça, Şehmus Kaçan, modern hattat Amir Zarghami, ressamlar Ekrem Aydar ve Reza Gouzari ile minyatür resim sanatçısı Ferhat Akıl'ın eserleri de müzayedede sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Edison Phonograph, Operaphone Gramafon, Minerva Aznavur zemzem takımı, Tophane lüle, çek makineleri, teraziler, Osmanlı ve Fransız mobilyalar, keşmir ürünler, göz muayene setleri, taş plaklar, taş ve pulat tepsilerin de yer aldığı eserler Çukurcuma Müzayede Evi’nde 21 Mayıs'a kadar görülebilecek.